Investigating the relationship between media literacy levels and media mediation behaviors of parents with children aged 60-72 months
60-72 aylık çocuğu olan ebeveynlerin medya okuryazarlık düzeyleri ile medya aracılık davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 878891
  2. Yazar: HİLAL DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, ebeveynlerin medya okuryazarlık düzeyleri ile medya aracılık davranışları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu nicel çalışmada, Ankara'da ikamet eden ve 60-72 aylık çocukları olan 350 ebeveynden üç araç kullanılarak veri toplanmıştır: Demografik Bilgi Formu, Medya Okuryazarlığı Düzey Belirleme Ölçeği ve Erken Çocukluk Ebeveyn Medya Aracılık Ölçeği. Ana çalışmada tek yönlü varyans analizi, korelasyonel yöntem ve bağımsız örneklem t-testi kullanılmıştır. Bu çalışmanın en belirgin bulgusu, tüm medya okuryazarlığı boyutları ile aktif-destekleyici, kısıtlayıcı-destekleyici ve aktif-yorumlayıcı bileşenleri ve toplam aracılık puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğudur. Bulgular, ebeveynlerin medya okuryazarlığı ile cinsiyetleri ve eğitim düzeyleri arasında anlamlı bir fark olduğunu ortaya koyarken, ebeveynlerin medya okuryazarlığı ile yaşları ve gelirleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ayrıca, bazı medya aracılık bileşenleri ile ebeveynlerin eğitim düzeyleri, gelirleri, yaşları, cinsiyetleri ve çocuk sayıları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Son olarak, mevcut araştırma, çocukların yarısından fazlasının ev ortamında en yaygın cihazlar olarak bulunan televizyon ve ebeveynlerine ait akıllı telefonları kullandığını ortaya koymuştur. Ayrıca, çocukların yarısından fazlası teknolojik cihazlarla günde 15-60 dakika geçirirken, ebeveynlerin çoğu günde iki saat veya daha fazla internet kullandığı sonucuna ulaşılmıştır. Çocukların medya kullanım sürelerine bakıldığında, 16:01-20:00 saatleri arasında zirve yaptığı görülmüştür. Son olarak, çocukların eğlence, müzik, şiddet ve bilgi içeriklerine erişmek için medya araçlarını en çok 16:01-20:00 saatleri arasında kullanmayı tercih ettikleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this study is to examine the relationship between parents' media literacy levels and media mediation behaviors. In this quantitative study, data were gathered from 350 parents with 60–72-month-old children residing in Ankara, using three instruments: The Demographic Information Form, Media Literacy Level Determination Scale, and Early Childhood Parental Mediation Scale. In the main study, one-way analysis of variance, correlational method, and independent-sample- t-test were used. The most prominent finding of this study is a statistically significant relationship between all media literacy dimensions and active-supportive, restrictive- supportive, and active-interpreter components along with the total mediation scores. The findings revealed a significant difference in parents' media literacy regarding their gender and educational level, while no statistically significant difference was found in parents' media literacy and their age and income. Moreover, a statistically significant difference is seen between some of the media mediation components and parents' educational levels, income, age, gender, and number of children. More than half of the children in the study sample routinely utilize their parents' television and smartphones in their home environment for 15-60 minutes a day, between the hours of 16:01-20:00, while parents utilize the internet for at least 2 hours on a daily basis, enabling children's preference for using media tools to access entertainment, music, violence and information content.