Boksörlerde 6 haftalık ip atlama ve çeviklik merdiveni egzersiz programının çeviklik performansına etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the 6-week rope and agility ladder exercise program on agility performance in boxers
- Tez No: 878892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Çeviklik, spor branşlarında performans belirleyici önemli bir motor yeti olarak görülmektedir. Boks branşında da çeviklik yetisi savunma ve hücum esnasında başarılı bir performansın elde edilmesini sağlayacaktır. Bu araştırma, elit erkek boksörlerde 6 haftalık ip atlama ve çeviklik merdiveni egzersiz programlarının çeviklik performansına etkisinin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırma grubu, Fenerbahçe Spor Kulübü Boks Şubesinde lisanslı, yaş ortalamaları 17,95±2,24 vücut ağırlığı ortalamaları 62,42±6,16 olan 21 gönüllü erkek boksörden oluşmaktadır.Çalışmaya katılan sporcular; ip atlama grubu, çeviklik merdiveni grubu ve kontrol grubu olarak üçe ayrılmıştır. Boksa özgü yaklaşık 15 dakikalık ısınmanın ardından ip grubuna,1 dakika egzersiz 30 saniye dinlenme, 1 haftada her biri 10 hareketten oluşan 3 farklı egzersiz programı; merdiven grubuna, 1 haftada her biri 15 hareketten oluşan 3 farklı egzersiz programı ve her iki gruba teknik antrenmanda uygulanmıştır. Kontrol grubu yalnızca teknik antrenmana katılmıştır. 6 haftalık programdan önce ve sonra İllinois ve Hexagon çeviklik testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Agility is an important motor skill that determines performance in sports. In boxing, agility will ensure a successful performance during defense and attack. This study was aimed to compare the effects of 6-week rope and agility ladder exercise programs on agility performance in elite male boxers. The research group consists of 21 volunteer male boxers licensed in Boxing Branch of Fenerbahçe Sports Club, with an average age of 17,95±2,24 and an average body weight of 62,42±6,16. Athletes divided into three groups as; rope skipping, agility ladder and control groups. The control group only participated in technical training. Illinois and Hexagon agility tests were realized before and after the 6-week program.