Women's economic violence experiences and strategies: The case of women's centers in Ankara
Kadınların ekonomik şiddet deneyimleri ve stratejileri: Ankara kadın lokalleri örneği
  1. Tez No: 878894
  2. Yazar: İREM HÜDA UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE AYŞE HOŞGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kadına yönelik ekonomik şiddet, kadına ekonomik zarar veren tutum ve davranışların tümüdür. Kadının finansal kaynaklara erişiminin engellenmesi, sahip olduğu kaynaklara zarar verilmesi ya da el konulması ve eğitim ve istihdama katılımının engellenmesi, ekonomik şiddete örnek eylemler arasındadır. Bu çalışma, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kadın Lokallerine üye katılımcılarla yapılan görüşmeler üzerinden kadınların ekonomik şiddet tecrübeleri ve baş etme stratejilerini anlamayı amaçlamaktadır.“Kadınların ekonomik şiddet deneyimleri, ekonomik bağımsızlık ve finansal karar alma süreçlerine katılımları üzerinden nasıl şekillenmektedir?”ve“Kadınların ekonomik şiddetle baş etme stratejilerinde sosyo-ekonomik farklılıklar ne derece etkilidir?”araştırma soruları üzerinden şekillenen yüksek lisans tezi, saha çalışmasından elde ettiği verileri mevcut ilgili yazın ile bir araya getirerek şiddet mağduru kadınlara ses olmayı, kadınlar arası dayanışmayı güçlendirmeyi, kadınların ürettiği stratejileri duyurmayı ve Türkiye'de hakkında oldukça sınırlı çalışma yapılmış olan ekonomik şiddet ile mücadele konusunda bir kaynak olmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Economic violence against women encompasses all behaviors and attitudes that cause economic harm to women. Acts of economic violence include restricting women's access to financial resources, damaging or seizing their assets, and hindering their participation in education and employment. This study aims to understand women's experiences of economic violence and coping strategies through interviews conducted with Ankara Metropolitan Municipality Women's Center members. The research questions“How do women's experiences of economic violence shape their economic independence and participation in financial decision-making processes?”and“To what extent do socio-economic differences affect women's coping strategies against economic violence?”guide this master's thesis. By integrating data obtained from fieldwork with existing relevant literature, the thesis seeks to amplify the voices of women who have experienced violence, strengthen solidarity among women, disseminate the strategies devised by women, and serve as a resource for combating economic violence, an area with limited research in Turkey.