Measurement of human rights: The case of fundamental rights sector in Türkiye
İnsan haklarının ölçülmesi : Türkiye temel haklar sektörü örneği
  1. Tez No: 878903
  2. Yazar: UMUT AZAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİF ONUR BAHÇECİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Türkiye'nin AB'ye katılım süreci diğer aday ülkelerle karşılaştırıldığında en uzun olanıdır ve bu durumun önemli bir nedeni Türkiye'deki insan haklarının durumuna ilişkin değerlendirmelerdir. İnsan haklarının korunmasının üyelik için bir önkoşul olduğu göz önünde bulundurulduğunda, Türkiye'nin insan hakları sicilini geliştirmesi bir zorunluluktur. Bu nedenle, insan haklarının durumu AB tarafından sürekli olarak izlenmektedir. İnsan haklarının izlenmesi için başlıca araç yıllık Ülke Raporlarıdır ve son raporlar“ciddi bir gerileme”olduğunu vurgulamaktadır. Buna karşılık, Katılım Öncesi Yardım Aracı altındaki Temel Haklar Sektöründe finanse edilen projeler için stratejik belgelerde tanımlanan göstergelere dayalı olarak yapılan izleme, hafif bir ilerleme olduğunu göstermektedir. Bu çelişki, insan haklarının ölçülmesinin zorlu bir görev olduğunu bir kez daha ortaya koymaktadır. İnsan haklarının ölçülmesiyle ilgili birçok zorluk bulunmaktadır. Bu zorluklar, veri toplama ve sayısallaştırma ile ilgili sorunları içeren bilgi etkilerinden ve insan hakları standartlarının genişlemesinden kaynaklanan değişen standartlardan doğar. İnsan hakları verilerinin nicel hale getirilmesi, ölçümün etkinliğini engelleyen ek sonuçlar doğurarak insan hakları göstergelerinin geçerliliği, güvenilirliği ve şeffaflığı konusunda şüphelere yol açar. Temel haklar sektöründeki göstergeler bu üç standardı karşılayamamaktadır ve Türk vatandaşlarının insan haklarından ne ölçüde yararlandıklarını ölçmekte başarısız olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Türkiye's accession process to the EU is the longest compared to other candidate countries and one of the leading factors resulting in this uniqueness is the perception on state of human rights in Türkiye. Considering that protection of human rights is a prerequisite for the membership, it is imperative for Türkiye to improve its track record of human rights while the state of human rights in under constant monitoring of the EU. The main instrument for monitoring of the state of human rights in Türkiye is the annual Country Reports and recent reports highlight“a serious backslide”in human rights situation. On the contrary, the monitoring conducted under Instrument for Pre-Accession for the projects funded in Fundamental Rights Sector, based on indicators defined in the strategic documents indicates a slight progress. This contradiction reveals once again that the measurement of human rights is an elusive task. There are numerous challenges related to measurement of human rights. These challenges stems from information effects, which involve issues related to collecting and quantifying data, and changing standards, which arise from the broadening of human rights standards. The quantification of human rights data poses additional implications that hinder the effectiveness of measurement, leading to doubts about validity, reliability and transparency of human rights indicators. The indicators in the fundamental rights sector fail to meet these three standards and fail to measure actual enjoyment of the rights by the citizens of Türkiye.