Jinekolojik kanser nedeniyle total histerektomi ameliyatı olmuş kadınlarda toplumsal cinsiyet rolü stresinin değerlendirilmesi
Assessment of gender role stress in women with total histerectomy surgery due to gynecological cancer
  1. Tez No: 878904
  2. Yazar: MELİS ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAKİNE YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÇELİK, Melis. Jinekolojik Kanser Nedeniyle Total Histerektomi Ameliyatı Olmuş Kadınlarda Toplumsal Cinsiyet Rolü Stresinin Değerlendirilmesi, (Yüksek Lisans Tezi), Çankırı, 2024. Bu araştırma jinekolojik kanser nedeniyle total histerektomi ameliyatı olmuş kadınlarda toplumsal cinsiyet rolü stresinin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Mart-Aralık 2023 tarihleri arasında bir eğitim ve araştırma hastanesinin Jinekoloji Onkoloji Kliniği'nde jinekolojik kanser nedeniyle total histerektomi ameliyatı olan 130 kadın ile yürütülmüştür. Veriler,“Kişisel Bilgi Formu”ve“Kadın Toplumsal Cinsiyet Rolü Stresi Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde frekans analizi (sayı, yüzde, ortalama, ortanca, minimum-maksimum), Mann Whitney U testi ve Kruskall Wallis H testi kullanılmıştır. Kadınların %42,3'ünün 41 yaş ve üzeri, %52,3'ünün evli, %40,8'si üniversite ve üzeri mezunu olduğu belirlenmiştir. Kadınların mevcut hastalık tanıları incelendiğinde %35,4'ünün serviks kanseri, %31,5'inin endometrium kanseri ve %33,1'inin over kanseri oldukları belirlenmiştir. Kadınların %41,5'inin toplumsal cinsiyet kavramını daha önce duydukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ÇELİK, Melis. Evaluation of Gender Role Stress in Women Who Had Total Hysterectomy Surgery Due to Gynecological Cancer, (Master's Thesis), Çankırı, 2024. This descriptive study was conducted to evaluate gender role stress in women who underwent total hysterectomy due to gynecological cancer. The research was conducted between March and December 2023 in the Gynecology Oncology Clinic of a training and research hospital with 130 women who had total hysterectomy surgery due to gynecological cancer. Data were collected using the“Personal Information Form”and the“Female Gender Role Stress Scale”. Frequency analysis (number, percentage, average, median, minimum-maximum), Mann Whitney U test and Kruskall Wallis H test were used to analyze the data. It was determined that 42.3% of the women were 41 years old and over, 52.3% were married, and 40.8% were university graduates or higher. When the current disease diagnoses of the women were examined, it was determined that 35.4% had cervical cancer, 31.5% had endometrium cancer and 33.1% had ovarian cancer. It was determined that 41.5% of women had heard of the concept of gender before.