A comparative analysis of inclusive services for passengers with hidden and visible disabilities at Istanbul Airport
İstanbul Havalimanı'nda gizli ve görünen engelli yolculara yönelik hizmetlerin karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 878979
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN KUŞAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Ulaşım, Civil Aviation, Transportation
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hava Taşımacılığı Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Küresel hava yolculuğunda benzeri görülmemiş bir yükseliş ile karakterize edilen bir çağda, çeşitli yolcu segmentlerine özel hizmetlere olan talep yeni boyutlara ulaştı. Havacılık sektörünün erişilebilirliğe yönelik gelişen taahhüdünü yansıtan, gizli veya görünmez engelli bireylere artan ilgi özellikle önemlidir. Bu çalışma hem gizli hem de görünür engelli yolcuların dünyasını derinlemesine inceliyor ve onlara küresel ölçekte ve çeşitli havalimanlarında sunulan hizmetleri değerlendiriyor. Çalışma, nicel bir araştırma deseni kullanarak havaalanlarında bu yolculara özel yardım sağlanmasını analiz ediyor ve yolcu hizmetlerinin kapsamlı bir karşılaştırmalı değerlendirmesini gerçekleştiriyor. Bu titiz araştırmanın amacı, dünya çapında gizli engelli yolcuların şu anda erişebildiği hizmet yelpazesine ilişkin ayrıntılı bir genel bakış sunmaktır. Ayrıca engelli yolculara hizmet sunma konusunda örnek teşkil eden havalimanlarını tespit ederek hava yolculuğunda erişilebilirliğin geliştirilmesine katkıda bulunmak hedeflenmiştir. Bu amaçla İstanbul IGA, Münih Havalimanı (MUC), Incheon Uluslararası Havalimanı (ICN), Tokyo Haneda Havalimanı (HND) ve Hamad Uluslararası Havalimanı (DOH) gibi önemli havalimanlarında sunulan hizmetleri MAXQDA yazılımıyla İçerik Analizi yöntemiyle incelenmiştir. Bu araştırma, havacılık sektöründe kapsayıcılığı ve hizmetlere eşit erişimi teşvik ederek engelli yolculara hizmet vermedeki zorlukların ve fırsatların daha derinlemesine anlaşılmasına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In an era characterized by an unprecedented surge in global air travel, the demand for services tailored to diverse passenger segments has reached new heights. Of particular significance is the increasing focus on individuals with hidden or invisible disabilities, reflecting the aviation industry's evolving commitment to accessibility. This study delves deeply into the world of passengers with both hidden and visible disabilities, conducting a meticulous examination of the services available to them on a global scale and across various airports. Employing a qualitative research methodology, we analyse the provision of special assistance at airports, conducting an exhaustive comparative assessment of passenger services. Through this rigorous investigation, our aim is to provide a detailed overview of the range of services currently accessible to passengers with hidden disabilities worldwide. Additionally, we seek to identify airports that serve as exemplars in providing services to passengers with disabilities, thereby contributing to the advancement of accessibility in air travel. To this end, we examined the provided services in major airports, Istanbul Airport (IGA), Munich Airport (MUC), Incheon International Airport (ICN), Tokyo Haneda Airport (HND), and Hamad International Airport (DOH), using MAXQDA software with content analysis method. This research contributes to a deeper understanding of the challenges and opportunities in serving passengers with disabilities, fostering inclusivity and equal access in the aviation sector.