Kimyasal katkıların beton sistemlerinin dayanımına etkisi, hasar oluşum ve mekanizmasının incelenmesi
The effect of chemical additives on the strength of concrete systems, investigation of failure occurrence and propagation mechanism
  1. Tez No: 879044
  2. Yazar: FATMA ER SENCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Beton, dayanıklılık ve mukavemet özellikleri nedeniyle, yapı sektöründe oldukça fazla kullanılan bir malzemedir. Betonun dayanıklılığını arttırmak ve betona özel özellikler eklemek amacıyla çeşitli kimyasal katkılar kullanılmaktadır. Bu kimyasal katkılar, betonun mekanik özelliklerini iyileştirebilir, işlenebilirliğini arttırabilir ve çeşitli performans özelliklerini optimize edebilir. Kimyasal katkıların beton sistemlerinin dayanımına etkisi, hasar oluşumu ve mekanizması çeşitli örneklerle detaylandırılmıştır. Kimyasal katkılar; su azaltıcılar, çimento katkıları (uçucu kül, silis dumanı gibi), akışkanlaştırıcılar, hava sürükleyiciler, soğuk hava şartlarına karşılık dayanımı arttırıcılar olarak kullanılabilir. Bu katkılar, betonun işlenebilirliğini, mukavemetini, sünekliliğini, donma-çözülme dayanımını ve kimyasal dayanımını etkileyebilir. Bazı kimyasal katkılar, betonun erken dayanımını ve uzun vadeli dayanımını arttırabilir. Ancak, aşırı dozaj ve uyumsuz katkılar kullanımı, betonun dayanımını olumsuz etkileyebilir. Beton sistemlerinin hasar oluşumu ve mekanizması incelendiğinde, kimyasal katkıların çatlak oluşumunu etkileyebileceği görülmüş olup, özellikle aşırı dozaj, çatlaklara neden olabilir. Bazı kimyasal katkılar ile, betonun kimyasal dayanımını arttırarak, betonun kimyasal aşınmaya karşı direncini arttırabilir. Çevresel faktörler kapsamında; sıcaklık ve nem koşulları, betonun dayanımını ve hasar mekanizmasını etkileyebilir. Betonda kullanılacak kimyasal katkıların kullanımına ilişkin standartlar uygun dozaj ve uygulama koşulunu belirlemektedir. Kimyasal katkılı ve katkısız beton numuneleri üretilmiş ve deneysel çalışmalar gerçekleştirilerek, 1,3,7 ve 28 günlük basma dayanım test sonuçlarının karşılaştırması yapılmıştır. Sonuç olarak, kimyasal katkıların beton sistemlerinin dayanımına etkisi, geniş kapsamlı bir araştırma ve mühendislik değerlendirmesi gerektiren önemli bir konudur. Bu çalışmalara özel bir aksiyon planı oluşturmak için malzeme mühendisleri, yapı mühendisleri ve araştırmacılar, betonun performansını optimize etmek ve uzun vadeli dayanıklılığı sağlamak amacıyla bu konuda sürekli olarak çalışmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Concrete is a widely used material in the construction industry due to its durability and strength properties. Various chemical additives are used to increase the durability of concrete and add special properties to concrete.These chemical additives can improve the mechanical properties of concrete, increase its workability, and optimize various performance properties. The effect of chemical additives on the strength of concrete systems, damage formation and mechanism are detailed with various examples. Chemical additives; it can be used as water reducers, cement additives (such as fly ash, silica fume), plasticizers, air entrainers, and strength enhancers against cold weather conditions. These additives can affect the workability, strength, ductility, freeze-thaw resistance and chemical resistance of concrete. Some chemical additives can increase the early strength and long-term strength of concrete. However, excessive dosage and use of incompatible additives may negatively affect the strength of concrete. When the damage formation and mechanism of concrete systems are examined, it has been seen that chemical additives can affect crack formation, and especially overdosage can cause cracks. With some chemical additives, it can increase the resistance of concrete to chemical abrasion by increasing the chemical resistance of concrete. Within the scope of environmental factors; temperature and humidity conditions can affect the strength and damage mechanism of concrete. Standards regarding the use of chemical additives to be used in concrete determine the appropriate dosage and application conditions. Concrete samples with and without chemical additives were produced and experimental studies were carried out and 1, 3, 7 and 28-day compressive strength test results were compared. As a result, the effect of chemical admixtures on the strength of concrete systems is an important issue that requires comprehensive research and engineering evaluation. In order to create a specific action plan for these studies, material engineers, structural engineers and researchers are constantly working on this issue to optimize the performance of concrete and ensure long-term durability.