Sürdürülebilir topluluklar üzerine Mersin örneğinde bir değerlendirme
An evaluation of sustainable communities in Mersin
  1. Tez No: 879043
  2. Yazar: ALAA ABDELMONEIM KHOGALI OSMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN SARIKAYA LEVENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Sürdürülebilir topluluklar yaklaşımı, sağlıklı bir çevre, gelişen bir ekonomi ve sosyal refah yaratmak amacıyla kent sakinleri ile kentsel mekân arasında yeni ve sürdürülebilir bir ilişki kurulmasına yardımcı olmak amacıyla önerilmiş bir kavramdır. Tez çalışmasının amacı sürdürülebilir topluluklar kavramını kapsamlı bir şekilde ele alarak, Mersin kentinde çalışma alanı olarak seçilen Piri Reis, Hürriyet ve Alsancak Mahallelerini sürdürülebilir topluluklar bağlamında incelemektir. Tez çalışması kapsamında öncelikle sürdürülebilirlik ve sürdürülebilir topluluklar kavramları incelenmiş ve sürdürülebilir toplulukların ana ve alt bileşenleri detaylı tartışılmıştır. Bu yazın taramasına dayalı olarak bu tez çalışmasında, sürdürülebilir toplulukları etkileyen sosyal ve kültürel, yapılı çevre ve konut ile ekonomi olmak üzere üç ana bileşene odaklanılmıştır. Her bir ana bileşenin alt bileşenleri tespit edilmiş ve göstergeleri tanımlanmıştır. Bu göstergelerin ölçülebilmesi ve çalışma alanı olarak seçilen üç farklı nitelikteki mahallenin incelenebilmesi amacı ile anket uygulaması ve görsel analiz araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analiz edilmesiyle farklı tipolojilere ve planlama geçmişlerine sahip üç mahallenin sürdürülebilir topluluk olma yolunda hangi aşamada oldukları görülmüş, farklı tipolojilerin sürdürülebilir topluluk oluşumunda etkisi olup olmadığı karşılaştırmalı bir şekilde tartışılabilmiştir. Araştırma sonucunda, Mersin'deki üç mahallede sosyal ağlar, yoğunluk, sokak ağı, yer duygusu ve hizmetler gibi sürdürülebilir toplulukların önemli alt bileşenleri konusunda belirgin farklılıklar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The sustainable communities approach is a concept proposed to help establish a new and sustainable relationship between urban residents and urban space in order to create a healthy environment, a thriving economy and social welfare. The aim of this thesis is to examine the concept of sustainable communities comprehensively and to examine the Piri Reia, Hürriyet and Alsancak neighborhoods selected as the study area in Mersin in the context of sustainable communities. Within the scope of the thesis, firstly, the concepts of sustainability and sustainable communities are examined and the main and sub-components of sustainable communities are discussed in detail. Based on this literature review, this thesis focuses on three main components that affect sustainable communities: social and cultural, built environment and housing, and economy. Sub-components of each main component were identified and indicators were defined. In order to measure these indicators and to examine the three different neighborhoods selected as the study area, questionnaire survey and visual survey research methods were used. By analyzing the data obtained, it was possible to see at what stage three neighborhoods with different typologies and planning histories are on their way to becoming sustainable communities, and to discuss comparatively whether different typologies have an impact on sustainable community formation. As a result of the research, it was found that there are significant differences in the three neighborhoods in Mersin in terms of important sub-components of sustainable communities such as social networks, density, street network, sense of place and services.