Antik Hellen kültüründe kültsel ve dekoratif açıdan boğa figürü
Cultic and decorative aspects of the bull figure in Ancient Greek culture
- Tez No: 879047
- Danışmanlar: PROF. DR. RAFET GÜL GÜRTEKİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmada, Hellen kültürü içerisinde geniş bir alana yayıldığı görülen boğa figürünün bu kültür içerisinde sahip olduğu konum ve kimlik üzerine çıkarımlar yapmak hedeflenmiştir. İlk olarak antik metinlerden faydalanılarak boğa figürünün yer aldığı düşünsel çerçeve oluşturulmuş, ardından arkeolojik materyal üzerinde figürün takibi gerçekleştirilmiştir. Tarihsel akış şeması olarak dönemsel kronoloji temel alınmıştır. Çalışmanın kapsadığı tarihsel aralık Bronz Çağı, Erken Demir Çağ, Arkaik, Klasik ve Hellenistik Dönemleri içermektedir. Figür, sayılan bu dönemler içerisinde seramik, metal ve plastik buluntular üzerinde ele alınarak takip edilmektedir. Prehistorik Dönem buluntularına kısaca değinilerek figürün insanlık tarihindeki yeri kısaca irdelenmiştir. Bronz Çağ'da Yakın Doğu ve Minos Kültürleri içerisinde figürün temsili ayrı ayrı ele alınmıştır. Yakın Doğu kültürlerinde figürün konumunun yüzeysel şekilde incelenmesinin ardından Minos Kültürü içerisinde, Hellen Kültüründe görülen haliyle boğa figürünün ilksel oluşum evreleri takip edilmiştir. Arkaik, Klasik ve Hellenistik Dönemler ise kendi başlıkları altında ele alınarak seramik, nümizmatik ve plastik eserler üzerinden boğa figürünün Hellen Kültürü içerisinde sahip olduğu karakterin sınırları ve sahip olduğu kült ilişkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to make inferences on the position and identity of the bull figure, which is seen to be widely spread in Hellenic culture. Firstly, the intellectual framework in which the bull figure takes place was created by making use of ancient texts, and then the figure was traced on archaeological material. The historical flowchart is based on periodic chronology. The historical range covered by the study includes the Bronze Age, Early Iron Age, Archaic, Classical and Hellenistic Periods. The figure is traced on ceramic, metal and plastic artifacts within these periods. The findings from the Prehistoric Period are briefly mentioned, and the role of the figure in human history is succinctly examined. The representation of the figure in Near Eastern and Minoan cultures during the Bronze Age is discussed in separate sections. Following a cursory examination of the figure's position in Near Eastern cultures, the early developmental phases of the bull figure in Minoan Culture, as observed in Hellenic Culture, are traced. The Archaic, Classical, and Hellenistic Periods are each discussed under their respective headings, and the character limits of the bull figure in Hellenic Culture and its cultic associations are analyzed through ceramic, numismatic, and plastic artifacts.