İnfertil polikistik over sendromu olan hastalarda metabolik parametrelerin ve cinsel işlev bozukluğunun değerlendirilmesi
Evaluation of metabolic parameters and sexual dysfunction in infertil patients with polycystic ovarian syndrome
  1. Tez No: 879118
  2. Yazar: ELİF GÖKÇE GÜRBULAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEZİBAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı PCOS tanısı alan olgularda metabolik sendrom ve cinsel işlev bozukluğunu değerlendirmek ve infertil PCOS ile fertil PCOS olguları arasında metabolik sendrom ve cinsel işlev bozukluğu açısından fark olup olmadığını ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada SBÜ Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde PCOS tanısı almış olan olguların (n=136) yaş, vücut kitle indeksi (VKİ), bel çevresi, boyun çevresi, kalça çevresi, açlık kan şekeri (mg/dL), insülin (mlU/dL) , insülin direncinin homeostaz modeli (HOMA-IR), yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) (mg/dL), düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) (mg/dL) , trigliserit ölçümleri(mg/dL) , hemogram (HMG) (gr/dL), C-reaktif protein (CRP) (mg/dL),aspartat aminotransferaz(AST) (IU/L), alanin aminotransferaz(ALT) (IU/L) gibi metabolik parametrelerin yanında cinsel işlev bozukluğunu değerlendirmek için gönüllü olan hastalara FSFI (Female Sexual Functıon Index) anketi yapıldı. İnfertil ve fertil PCOS 'lu olgularda tüm bu veriler karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective:The objective of this study is to evaluate sexual dysfunction and metabolic syndrome in patients with PCOS and to reveal whether there is a difference between infertile PCOS and fertile PCOS cases in terms of metabolic syndrome and sexual dysfunction. Material and Methods: In the study ; Age, body mass index (BMI), waist circumference, neck circumference, hip circumference, fasting blood sugar (mg/dL), insulin (mlU/dL), homeostasis model of insulin resistance (HOMA-IR) of the cases diagnosed with PCOS (n=136) in SBU Bakırköy Dr Sadi Konuk Traning and Research Hospital and metabolic parameters such as high density lipoprotein (HDL)(mg/dL),low density lipoprotein (LDL)(mg/dL),measurements of triglyceride(mg/dL),hemogram(HMG)(gr/dL),c-reactive protein (CRP)(mg/dL),aspartate aminotransferase (ALT)(IU/L),alanin aminotransferase(ALT) (IU/L) were compared also for volunteer patients Female Sexual Dysfunction Index(FSFI) questionnaire administered to evaluate sexual dysfunction.All these data compared with both fertile and infertile PCOS cases.