Kekemeliği olan ve olmayan 7-14 yaş çocukların dil dudak ve damak basıncı diadokinetik hızları okuma hataları ve el ayak baskınlıkların incelenmesi
Examination of tongue, lip and palate pressure, diadokinetic velocities, reading errors and hand-foot dominance of 7-14 year old children with and without stuttering.
  1. Tez No: 879132
  2. Yazar: BURAK KARACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE MÜZEYYEN ÇİYİLTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kekemelik konuşmaya başlarken veya konuşma ortasında da çıkabilen genellikle fonemlerin tekrarlanması, hecelerin veya kelimelerin uzatılması veya fonemlerde takılmalar şeklinde görülmektedir. Okul çağında halen devam edebilen kekemelik durumu çocuklarda kaygı ve stres durumunu etkileyebilmektedir. Bu çalışmanın amacı 7-14 yaş aralığında bulunan 20 kekemeliği olan ve 20 kekemeliği olmayan bireyler arasındaki dil, dudak, damak basıncı, okuma hatalarını, el ayak baskınlığını ve diadokinetik hızların ölçülüp karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Kekeme bireylerin takılma sırasında ekstra efor harcadığı görülmektedir. Konuşma sırasında görülen bu efor kekeme olmayan bireylerde de görülüp görülmediğini anlamak amacıyla dil, dudak ve damak basınçları (IOPI) cihazı ile ölçülerek karşılaştırılmaya çalışılmıştır. Bu durumla birlikte sekonder hareketler de görülebilmektedir. Kekemeliğin değerlendirilmesinde (Keşida) okul çağı çocukları için spontan konuşma, takılma süresi, sekonder hareketler ve okuma da görülen takılmalar kekemelik şiddetini belirleyen parametrelerdir. Kekemelikte konuşmada görülen takılmalar okuma sırasında da görülmektedir. Bireylerin akıcı okuma, doğru okuma ve okuduğunu anlama yaşları (SOBAT) testi ile karşılaştırılarak farklılıkları bulunması amaçlanmaktadır. Konuşma ile ilgili alanlar genellikle beyinin sol lobunda görülürken ve baskınlığın genellikle beyin ile çapraz olduğu kabul edilmektedir. El baskınlığı(Edinburg) ayak baskınlığı(Waterloo) testi uygulanarak kekeme olan ve olmayan bireyler arasında herhangi durumlar arasında farklılık olup olmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Diadokinetik hız ile bilindiği üzere hece geçişlerinin senkronize üretilmesi, süresi, ve doğru üretilime bakılmaktadır. Geçişler diadokinetik hız için oldukça önemlidir. Bu yüzden kekeme olan ve olmayan bireyler arasındaki bu geçişlerin incelenmesi amaçlanmaktadır. Veriler SPSS-27 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Sosyodemografik sorular için frekans tablosu oluşturulmuştur. Değişkenlerin grup ortalamalarındaki farklılıkları görebilmek için 2 gruplu değişkenlerde parametrik testler için yeterli gözlem sayısı olmadığından non-parametrik Mann-Whitney U analizi uygulanmıştır. Ölçeklerin birbirleri arasındaki ilişkinin yönünü ve gücünü tespit edebilmek için pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Analizler alfa=0,05 seviyesinde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Stuttering can occur at the beginning of speaking or in the middle of speaking, and is usually seen as repetition of phonemes, lengthening of syllables or words, or stuttering in phonemes. The aim of this study is to measure and compare tongue, lip, palate pressure, reading errors, hand-foot dominance and diadokinetic speeds between 20 stuttering and 20 non-stuttering individuals aged between 7-14 years. It is seen that stuttering individuals make extra effort while hanging out. In order to understand whether this effort seen during speaking is also seen in individuals who do not stutter, tongue, lip and palate pressures were measured and compared with the (IOPI) device. With this situation, secondary movements can also be seen. In the evaluation of stuttering (Kechida), for school-age children, spontaneous speech, stuttering time, secondary movements and stuttering in reading are the parameters that determine the severity of stuttering. The hangovers seen in speech in stuttering can also be seen during reading. It is aimed to find differences by comparing individuals with the fluent reading, accurate reading and reading comprehension age (SOBAT) test. While speech-related areas are generally seen in the left lobe of the brain, the dominance is generally considered to be cross-brain. By applying the hand dominance (Edinburg) and foot dominance (Waterloo) test, it was tried to determine whether there were any differences between individuals with and without stuttering. As is known with diadokinetic speed, synchronized production of syllable transitions, duration, and correct production are examined. Transitions are very important for diadokinetic speed. Therefore, it is aimed to examine these transitions between individuals who stutter and those who do not. Data were analyzed using the SPSS-27 program. A frequency table was created for sociodemographic questions. In order to see the differences in the group averages of the variables, non-parametric Mann-Whitney U analysis was applied since there were not enough observations for parametric tests in variables with 2 groups. Pearson correlation analysis was applied to determine the direction and strength of the relationship between the scales. Analyzes were applied at alpha=0.05 level.