Ambrogıo Contarını seyahatnamesinin tahlili
The analysis of the book of travels by Ambrogio Contarini
  1. Tez No: 879156
  2. Yazar: BERK YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ERDOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
15. yüzyıl, Osmanlı İmparatorluğu'nun İstanbul'u fethederek büyük bir yükselişe geçtiği ve hedeflerini İtalya'ya kadar genişlettiği; Avrupa'nın ise karmaşık durumlarla karşı karşıya kaldığı tarihi bir dönüm noktasıdır. Çalışmamızın odak noktalarından biri olan İtalya'da, veba salgını, ekonomik ve toplumsal değişimler nedeniyle çalkantılı zamanlar yaşanmıştır. Cenova ve Venedik gibi yüzyıllardır İtalya'nın önde gelen şehir devletlerinin yanı sıra, aristokrasiyi sonlandırma yolunda ilerleyen ve kendi zenginlerini yaratan Floransa ve Milano gibi yeni güç merkezleri de ortaya çıkmıştır. Venedik, İtalyan topraklarında yükselen yeni rakipleriyle mücadele ederken, özellikle Akdeniz'deki egemenliğini korumak adına denge politikaları, barış antlaşmaları ve hatta savaş gibi çeşitli yolları denemiştir. Bu stratejik hamlelerin bir parçası olarak hem Karadeniz hem de Akdeniz üzerinden birçok elçi göndermiştir. Çalışmamızın merkezinde yer alan Ambrogio Contarini, Venedik tarafından gönderilen elçilerden sadece biridir. Contarini'nin kişiliği, eseri ve Venedik bürokrasisindeki ailesinin uzun süreli etkisi, detaylı bir şekilde incelenmeli ve Türk tarih literatürüne doğru ve eksiksiz bir biçimde entegre edilmelidir. Bu çalışma, 15. yüzyıl Osmanlı-Venedik ilişkilerine İtalyanca, İngilizce ve Türkçe kaynaklar aracılığıyla üç boyutlu bir bakış açısı sunmayı ve literatürdeki eksik tanımları tamamlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The fifteenth century was a historical turning point in which the Ottoman Empire rose to great heights with the conquest of Constantinople and expanded its ambitions to Italy, while Europe faced complex situations. Italy, one of the focal points of our study, experienced turbulent times due to the plague and economic and social changes. In addition to Italy's leading city-states for centuries, such as Genoa and Venice, new centers of power emerged, such as Florence and Milan, which were on their way to ending the aristocracy and creating their own wealth. As Venice struggled against the new rivals rising on Italian soil, it tried various means, such as balance policies, peace treaties, and even war, to preserve its dominance, especially in the Mediterranean. As part of these strategic moves, Venice sent many envoys through both the Black Sea and the Mediterranean. Ambrogio Contarini, who is at the center of our study, is just one of the ambassadors sent by Venice. Contarini's personality, his work and the long-lasting influence of his family in the Venetian bureaucracy should be studied in detail and integrated into the Turkish historical literature in an accurate and complete manner. This study aims to provide a three-dimensional perspective on fifteenth-century Ottoman-Venetian relations through Italian, English and Turkish sources and to fill in the gaps in the literature.