Cerrahi hemşirelerin konfor düzeylerinin incelenmesi
Investigation of the comfort levels of surgical nurses
  1. Tez No: 879157
  2. Yazar: KÜBRA NUR KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. SEMRA BÜLBÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş: Yoğun ve stresli olan cerrahi birimler hemşireler için her daim yorucu ve zorlu mesleki deneyimlerin elde edilmesine neden olmuştur. Bu durum cerrahi hemşirelerin tükenmesine, fiziksel ve mental olarak yorulmasına, bazen de hastalanmalarına zemin hazırlamaktadır. Bu tür çalışma ortamlarının cerrahi hemşireler için ne kadar konforlu olduğu merak konusudur. Amaç: Bu çalışmada cerrahi hemşirelerinin konfor düzeylerini incelemek amaçlandı. Yöntem: Bu çalışma tanımlayıcı ve kesitsel türdedir. İstanbul'da Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nde cerrahi birimlerde, 2 Ocak ile 30 Nisan 2024 tarih aralığında, veri toplama yapıldı. Dahil edilme kriterini karşılayan s=95 cerrahi hemşiresinin bilgilendirilmiş onamı alındıktan sonra Kişisel Bilgi Formu ve Genel Konfor Ölçeği çevrimiçi platformda takdim edildi. Veri analizinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis testi kullanıldı. Bulgular: Bu çalışmada cerrahi hemşirelerin yaş ortalaması 27,81±2,56, %62,1'i bekar, %87,4'ü lisans mezunu idi. Cerrahi hemşirelerin %70,5'i kadın hemşirelerden oluşuyordu. Cerrahi hemşirelerin günlük ayakta kalma süresi 7 ile 9 saat arasında olanlar %35,8, 10 Saat ve daha fazla olanlar %22,1 olduğu belirlendi. Hemşireler genel konfor ölçeği alt boyutları Ferahlama, Rahatlama ve Üstünlük alt boyutlarından sırasıyla 2,94±0,51, 3,59±0,57 ve 3,22±0,59 puan aldılar. Ölçeği toplam puanın ise 3,25±0,46 olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Busy and stressful surgical units have always resulted in tiring and challenging professional experiences for nurses. This situation paves the way for surgical nurses to burn out, become physically and mentally tired, and sometimes get sick. It is a matter of curiosity how comfortable such working environments are for surgical nurses. Purpose: This study aimed to examine the comfort levels of surgical nurses. Method: This study is descriptive and cross-sectional. Data collection was carried out in the surgical units of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital in Istanbul between 2 January and 30 April 2024 date range. After obtaining informed consent from n=95 surgical nurses who met the inclusion criteria, the personal information form and General Comfort Scale were presented on the online platform. Descriptive statistical methods, Mann Whitney U test and Kruskal Wallis test were used in data analysis. Results: In this study, the average age of surgical nurses was 27.81±2.56, 62.1% were single, and 87.4% had a bachelor's degree. 70.5% of surgical nurses were male nurses. It was determined that among surgical nurses, those whose daily standing time was between 7 and 9 hours was 35.8%, and those whose daily standing time was 10 hours or more was 22.1%. Nurses received 2.94±0.51, 3.59±0.57 and 3.22±0.59 points from the general comfort scale subscales Refreshment, Relaxation and Superiority, respectively. The total score of the scale was found to be 3.25±0.46.