Diyabetik nöropatili hastalarda uyku kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of sleep quality in diabetic neuropathy patients
- Tez No: 879165
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN ÇADIRCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Erzurum Bölge Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Diyabetik nöropati, diyabetin bir komplikasyonu olarak sinir sistemi üzerinde olumsuz etkilere yol açabilir. Bu durum, uyku kalitesini olumsuz etkileyebilir çünkü ağrı, karıncalanma veya uyuşma gibi semptomlar uyku sırasında rahatlamayı engelleyebilir. Bu durum, kişinin derin ve dinlendirici bir uyku deneyimlemesini zorlaştırabilir.Diyabetik nöropatiye sahip hastalarda uyku kalitesini değerlendirmek için objektif ve subjektif yöntemler kullanılabilir. Objektif yöntemler arasında polisomnografi ve aktigrafi bulunur. Bu yöntemler, uyku sırasında çeşitli fizyolojik parametreleri ölçerek uyku kalitesini ve uyku bozukluklarını belirlemeye yardımcı olabilir. Diyabetik nöropatili hastaların uyku kalitesi açısından değerlendirilmesi, biyokimyasal testler ve nicel değerlendirme ile parametreler arasındaki ilişkilerin açığa çıkarılmasının amaçlandığı bu çalışmada 37-88 yaşları arasındaki toplam 75 hasta prospektif olarak değerlendirilmiştir. Çalışmada elde edilen sonuçlara göre PUKI≥5 ve PUKI
Özet (Çeviri)
Diabetic neuropathy, a complication of diabetes, can lead to negative effects on the nervous system. This can negatively affect sleep quality because symptoms such as pain, tingling, or numbness can interfere with relaxation during sleep. This can make it difficult for a person to experience deep, restful sleep. Objective and subjective methods can be used to evaluate sleep quality in patients with diabetic neuropathy. Objective methods include polysomnography and actigraphy. These methods can help identify sleep quality and sleep disorders by measuring various physiological parameters during sleep. In this study, which aimed to evaluate patients with diabetic neuropathy in terms of sleep quality and to reveal the relationships between parameters through biochemical tests and quantitative evaluation, a total of 75 patients between the ages of 37-88 were evaluated prospectively. According to the results obtained in the study, it was determined that there were significant differences in WBC, magnesium, calcium, and vitamin D levels between the PSQI≥5 and PSQI