Tip 2 diabetes mellitus hastalarında gece yeme sendromu sıklığı ve metabolik kontrol ile ilişkisi
The frequency of the night eating syndrome in patients with type 2 diabetes mellitus and its association with metabolic control
  1. Tez No: 812044
  2. Yazar: MUSTAFA TURGUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUSRET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı bir yeme bozukluğu olan gece yeme sendromunun (GYS) Tip 2 diyabet hastalarında sıklığını ve metabolik parametreler ile ilişkisini tespit etmektir. Yöntem: Çalışmaya 350 Tip 2 diabetes mellitus (Tip 2 DM) hastası alındı. Gece Yeme Anketi (GYA) kullanılarak GYS sıklığı araştırıldı. Katılımcılara Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) anketi uygulandı. GYS olan ve olmayan hastaların verileri karşılaştırıldı. Bulgular: Tip 2 DM hastalarında GYS sıklığı %6,3 olarak saptandı. GYS sıklığı erkek hastalarda kadın hastalara oranla daha yüksekti (sırası ile %9,3 ve %4, p=0,042). GYS olan hastalarda nöropati sıklığı GYS olmayan hastalara oranla daha yüksekti (sırası ile %22,7 ve %8,2, p=0,04). Duygusal durumlarının iştahlarını etkilediği belirten hastalar GYS olan grupta GYS olmayan hastalara oranla daha fazlaydı (p=0,004). GYS olan ve olmayan hastaların metabolik parametreleri arasında anlamlı fark yoktu. GYS olan hastalarda kötü uyku sıklığı GYS olmayan hastalara göre daha yüksekti (sırası ile %68,2 ve %35,7, p=0,002).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the frequency of night eating syndrome (NES), an eating disorder, in patients with type 2 diabetes mellitus and its association with metabolic parameters. Method: A total of 350 patients with type 2 diabetes mellitus were included in the study. The frequency of NES was investigated by using the Night Eating Questionnaire (NEQ). Participants were also administered the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) questionnaire. The data of patients with and without NES were compared. Results: The frequency of NES in patients with type 2 diabetes mellitus was found to be 6.3%. The frequency of NES was higher in the male patients compared to the female patients (respectively 9.3% and 4%, p=0.042). The frequency of neuropathy was higher in the patients with NES compared to those without NES (respectively 22.7% and 8.2%, p=0.04). Patients who reported that their emotions affected their appetite were more common in the group with NES compared to the group without NES (p=0.004). There were no significant differences in metabolic parameters between the patients with and without NES. The frequency of poor sleep quality was higher in the patients with NES compared to those without NES (respectively 68.2% and 35.7%, p=0.002).