İlköğretim 4. ve 5. sınıf sosyal bilgiler dersinde öğrencilerin problem çözme becerilerini geliştirmede işbirliğine dayalı öğrenmenin etkisi konusunda öğretmen, müfettiş ve uzman görüşleri
The Opinions of teachers, inspectors and specialists on 4 th and 5 th grade students of primary school in social studies lesson if cooperative learning method in developing problem solving skills is effective at the subject
- Tez No: 113438
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BANU YANGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Bu araştırmada, ilköğretim 4. ve 5. sınıf öğrencilerinin Sosyal Bilgiler dersinde problem çözme becerilerini geliştirmede işbirliğine dayalı öğrenme yönteminin etkili olup olmadığı konusunda öğretmen, müfettiş ve uzmanların görüşlerinin neler olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma, 4. ve 5. sınıfları okutan öğretmenlere, ilköğretim müfettişlerine ve üniversitede öğretim üyeliği yapan uzmanlara araştırmacı tarafindan hazırlanan ve uzman kanılarıyla desteklenen anket formu bire bir görüşme yolu ile uygulanarak yapılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde Aritmetik Ortalama, Standart Sapma ve Tek Yönlü Varyans Analizi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular özetle aşağıdaki gibidir: 1. Öğretmenler ilköğretim 4. ve 5. sınıf Sosyal Bilgiler dersinde öğrencilerin problem çözme becerilerini geliştirmede işbirliğine dayalı öğrenmenin etkili olduğu görüşünde birleşmektedirler. 2. Müfettişler ilköğretim 4. ve 5. sınıf Sosyal Bilgiler dersinde öğrencilerin problem çözme becerilerini geliştirmede işbirliğine dayalı öğrenmenin etkili olduğu görüşünde birleşmektedirler. 3. Uzmanlar ilköğretim 4. ve 5. sınıf Sosyal Bilgiler dersinde öğrencilerin problem çözme becerilerini geliştirmede işbirliğine dayalı öğrenmenin etkili olduğu görüşünde birleşmektedirler. 4. İlköğretim 4. ve 5. sınıf Sosyal Bilgiler dersinde öğrencilerin problem çözme becerilerini geliştirmede işbirliğine dayalı öğrenmenin etkisi konusunda öğretmen, müfettiş ve uzman görüşleri arasında anlamlı bir fark yoktur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research it is tried to find out that what are the opinions of teachers, inspectors and specialists on 4th and 5th class students of primary school in social sciences courses if cooperative learning method in developing problem solving skills is effective or not. This research is prepared by a face-to-face interview of a poll, which is formed by the researcher of this research and supported by the specialists. And the teachers who teach 4th and 5th classes, Inspectors of primary school and lecturers in University, take the poll. While analysing the data in this research, mean, standard deviation, One- Way ANOVA are used. The results of research are below as a summary: 1. The teachers have a consensus on that in 4th and 5th class students of primary school in social sciences courses cooperative learning method in developing problem solving skills is effective. 2. The Inspectors have a consensus on that in 4th and 5th class students of primary school in social sciences courses cooperative learning method in developing problem solving skills is effective. 3. The Specialists have a consensus on that in 4 and 5 class students of primary school in social sciences courses cooperative learning method in developing problem solving skills is effective. 4. There is no meaningful difference among the teachers, inspectors and specialists: about cooperative learning method in developing problem solving skills of 4th and 5th class students of primary school in social sciences courses is effective.