Türkçe ve İngilizce yabancı dil öğretimi A2 seviyesi ders ve çalışma kitaplarının anlatma becerileri bakımından karşılaştırılması
Comparison of Turkish and English foreign language teaching A2 level course and workbooks in terms of narration skills
- Tez No: 879205
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
İnsanlar ilgi ve farklı ihtiyaçlar nedeniyle farklı dilleri öğrenmek isteyebilir. Bu hedef dilleri öğrenirken öğretim ortamları belirli bir program çerçevesinde yapılandırılmalıdır. Dil öğretim sürecindeki unsurların nasıl olacağına dair Çerçeve Metni'nde ayrıntılı bir şekilde belirtilmektedir. Bu Metin'de her dil becerisine ait belirli dil düzeylerinin tanımları verilmektedir. Dil becerileri; algısal etkinlikler (dinleme, okuma) ve üretken etkinlikler (konuşma, yazma) olarak belirlenmektedir. Birey yapısı itibarıyla çevresinden almış olduğu verileri başkalarına aktarma ihtiyacı duymaktadır. Konuşma ve yazma becerileri yapısı itibarıyla zor olduğu için bireyler zorlanmaktadır. Dil öğretim sürecinde kullanılacak olan materyallerin dikkatli bir şekilde seçilmelidir. Bu materyallerden birisi de ders ve çalışma kitaplarıdır. Günümüzde Türkçe ve İngilizce dilleri yabancılar tarafından rağbet görmektedir. Bu çalışmada yabancılara Türkçe ve İngilizce dil öğretim kitaplarının belirli ölçütler doğrultusunda birbirleriyle karşılaştırılıp olumlu ve olumsuz yönlerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu hedefle Yabancılar için Türkçe A2 Temel Düzey ve Oxford English File Elementary ders ve çalışma kitapları seçilip incelenmiştir. Bu araştırmada temel nitel desen kullanılmıştır. Veriler amaçlı örnekleme yöntemleri doğrultusunda toplanarak tablolar hâlinde sunulmuştur. Bu ders ve çalışma kitaplarının görsel unsurları, Çerçeve Metni'ndeki basamak kümeleri ve ölçmedeğerlendirmeleri noktalarında benzer; öğrenme alanları, etkinlik türleri, yöntemteknikleri açılarından farklı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
People may want to learn different languages because of their interests and different needs. When learning these target languages, teaching environments should be structured within the framework of a specific programme. The elements of the language teaching process are described in detail in the Framework Text. In this text, definitions of specific language levels for each language skill are given. Language skills are defined as perceptual activities (listening, reading) and productive activities (speaking, writing). Individuals need to transfer the data they receive from their environment to others. Since speaking and writing skills are structurally difficult, individuals have difficulty. The materials to be used in the language teaching process should be carefully selected. One of these materials is course and workbooks. Today, Turkish and English languages are in demand by foreigners. In this study, it is aimed to compare Turkish and English language teaching books for foreigners in line with certain criteria and to reveal their positive and negative aspects. For this purpose, Turkish for Foreigners A2 Basic Level and Oxford English File Elementary course and workbooks were selected and analysed. Basic qualitative design was used in this study. The data were collected in line with purposeful sampling methods and presented in tables. The visual elements of these textbooks and workbooks were analysed in terms of the step clusters in the Framework Text and assessment and evaluation.