Pre-service English teachers opinions and efficiency perceptions towards alternative assessment and evaluation
İngilizce öğretmen adaylarının alternatif ölçme ve değerlendirme yöntemlerine yönelik düşünceleri ve yeterlilik algıları
- Tez No: 879204
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTAY UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu çalışmanın amacı, İngilizce öğretmen adaylarının alternatif ölçme ve değerlendirmeye yönelik görüşlerinin ve ölçme değerlendirme araç ve yöntemlerini kullanmadaki yeterlilik algıladıklarının bazı değişkenler açısından incelemesidir. Bu amaçla 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği bölümünde öğrenim gören 3. Ve 4. Sınıf öğretmen adayına İzci ve diğerleri, (2012) tarafından geliştirilen ''Alternatif Ölçme Değerlendirme Tutum Ölçeği'' ve ''Ölçme Değerlendirme Yeterlilik Anketi'' uygulanmıştır. Ölçek ve Anketten sonra ise son olarak öğretmen adaylarına araştırmacı tarafından hazırlanan açık uçlu sorular sorulmuştur. Veri toplama araçlarından elde edilen nicel veriler SPSS v.27 ve AMOS v. 23. ile, nitel veriler ise içerik analiz yöntemi kullanılarak çözümlenmiştir. Sonuç olarak, İngilizce öğretmen adayları alternatif ölçme ve değerlendirme yaklaşımlarının öğrenme ve öğretme sürecini olumlu şekilde destek sağladığını ancak bazı sınırlılıklara sahip olduğunu düşündükleri ortaya çıkmıştır. Ayrıca, öğretmen adaylarının alternatif ölçme değerlendirme araç ve yöntemlerini kullanma konusundaki algılanan yeterliliklerinin çoktan seçmeli testler, doğru yanlış testleri, proje, gözlemleme ve çalışma kağıdı gibi yöntemlerde diğer yöntemlere göre daha fazla olduğu, yapılandırılmış grid, kavram yanılgısı testi, görüşmeler, rubrik ve öğrenme güçlüğü değerlendirme testleri gibi yöntemlerde ise daha az yeterli olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the opinions of pre-service English teachers about alternative assessment and evaluation and their efficiency perceptions towards using assessment and evaluation tools and methods in terms of some variables. For this purpose,''Alternative Assessment and Evaluation Attitude Scale'' and ''Assessment and Evaluation Competence Survey'' developed by İzci et al., (2012) were administered to the 3rd and 4th grade pre-service teachers studying in the English Language Teaching Department of Trakya University Faculty of Education in the 2022-2023 academic year. After the Scale and Survey, open-ended questions were asked to the pre-service teachers by the researcher. Quantitative data obtained from data collection tools were analyzed using SPSS v.27 and AMOS v. 23., and qualitative data were analyzed using the content analysis method. As a result, it has been revealed that pre-service English teachers think that alternative assessment and evaluation approaches provide positive support to the learning and teaching process, but have some limitations. In addition, it was found that the efficiency perceptions of pre-service teachers in using alternative assessment and evaluation tools and methods was higher in methods such as multiple choice tests, true-false tests, projects, observation and worksheets, compared to other methods and less competent in using structured grid, concept misconception test, interviews, rubrics and learning disability assessment tests in the assessment and evaluation process.