Yabancı dil olarak Türkçe ve İngilizce öğretimi ders kitaplarının söz varlığı ve sıklık açısından incelenmesi
The analysis of Turkish and English as a foreign language textbooks in terms of vocabulary and frequency
  1. Tez No: 985622
  2. Yazar: ZEYNEP TUĞÇE ÇAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, yabancı dil öğretim materyallerinde yer alan dinleme ve okuma metinlerindeki söz varlığı unsurlarını tespit etmek, elde edilen verileri karşılaştırmalı olarak analiz etmek ve ulaşılan bulguların araştırma materyallerinin söz varlığını temsil etme yeterliliğini değerlendirmektir. Araştırmanın inceleme nesnesi yabancı dil olarak Türkçe ve İngilizcenin öğretiminde sıklıkla başvurulan Yeni İstanbul Uluslararası Öğrenciler İçin Türkçe Ders Kitabı A2 seviyesi ve New Headway Elementary Student's Book öğretim ders kitaplarından oluşmaktadır. Çalışmada verilerin analizi nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesiyle ve MAXQDA programı kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın inceleme nesnesi dijital ortama taşınmış, söz varlığı unsurları ve kelime türleri tespit edilerek kelimelerin sıklıkları analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen verilere göre araştırmanın inceleme nesnesindeki dinleme ve okuma metinlerinde kelimelerden sonra en fazla sıklığa sahip söz varlığı unsurları sırasıyla Türkçe ders kitabında ikilemeler, deyimler ve atasözü; İngilizce ders kitabında deyimler, ikilemeler ve atasözleridir. Türkçe ders kitabında en fazla sıklığa sahip kelime türleri sırasıyla isim, fiil, sıfat, zarf, bağlaç, zamir, edat ve ünlemdir. İngilizce ders kitabında en fazla sıklığa sahip kelime türleri sırasıyla fiil, isim, zamir, edat, sıfat, zarf, bağlaç ve ünlemdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the lexical elements included in the listening and reading texts of foreign language teaching materials, to analyze the obtained data comparatively, and to evaluate the adequacy of the research materials in representing vocabulary. The objects of analysis in this research consist of Yeni İstanbul Uluslararası Öğrenciler İçin Türkçe Ders Kitabı A2 and New Headway Elementary Student's Book, which are frequently used in teaching Turkish and English as foreign languages. The data were analyzed through document analysis, one of the qualitative research methods, and with the aid of the MAXQDA software. The materials under investigation were digitized, and lexical elements and word classes were identified; then, their frequencies were analyzed. According to the findings, after words, the most frequent lexical elements in the listening and reading texts are reduplications, idioms and proverbs in the Turkish textbook, and idioms, reduplications, and proverbs in the English textbook. The most frequent word classes in the Turkish textbook are nouns, verbs, adjectives, adverbs, conjunctions, pronouns, prepositions, and interjections, respectively. In the English textbook, the most frequent word classes are verbs, nouns, pronouns, prepositions, adjectives, adverbs, conjunctions, and interjections, respectively.