Eğitim müfettişlerinin ders denetimine ilişkin görüşleri
Opinions of education inspectors on course supervision
- Tez No: 879237
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAR ALİ METE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmanın amacı, eğitim müfettişlerinin ders denetimine ilişkin görüşlerini öğrenmek, değerlendirmek ve böylece varılan sonuçlar çerçevesinde çözüm önerileri geliştirmektir. Araştırmada nitel yöntem kullanılmış ve veriler dört farklı ilde görevde bulunan otuz eğitim müfettişi ile yapılan derinlemesine görüşme yoluyla elde edilmiştir. Araştırmanın içerik analizleri, Nvivo nitel veri analizi programıyla yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, eğitim müfettişlerinin ders denetiminin tanımı, vazgeçilmezliği, eğitim müfettişleri tarafından yerine getirilmesi ve eğitim müfettişlerinin sürekli bir gelişim çabası içerisinde olmaları gerekliliğini güçlü bir şekilde vurguladıkları görülmektedir. Bunun yanında görev alanlarıyla karşılaştırıldığında eğitim müfettişlerinin sayılarının oldukça az olduğu; rehberlik/denetim çalışmalarıyla disiplin iş ve işlemlerinin nitelik itibariyle bir biriyle uyuşmayan faaliyet alanları olduğu, dolayısıyla bu alanlarda çalışacak eğitim müfettişlerinin ayrıştırılmalarının gerektiği; üniversitelerin eğitim yönetimi ve denetimi lisans programlarının tekrar açılmasının eğitim müfettişlerinin niteliklerini olumlu anlamda geliştireceği ve bu çerçevede eğitim müfettişlerinin lisansüstü eğitim almalarının da teşvik edilmesi gerektiği hususlarında büyük oranda görüş birliği içinde olunduğu anlaşılmaktadır. Denetim sürecinde ilgili tüm paydaşlarla birlikte çalışma gereği de çok fazla sayıda eğitim müfettişi tarafından vurgulanmıştır. Araştırma sonuçlarından, etkin bir ders denetimi için eğitim müfettişlerinin seçim ve yetiştirilme niteliklerinin artırılması, yeterli sayıda müfettiş görevlendirmesi ve ders denetim ölçütlerinin nesnel bir şekilde belirlenmesinin önemli olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to learn and evaluate the opinions of education supervisors about course supervision and to develop solutions within the framework of the results. The qualitative method was used in the study and the data were obtained through in-depth interviews with thirty education supervisors working in four different provinces. The content analysis of the research was conducted with Nvivo qualitative data analysis program. According to the results of the research, it is seen that education supervisors strongly emphasized the definition of course supervision, its indispensability, its fulfillment by education supervisors and the necessity of education supervisors to be in a continuous development effort. In addition, it is understood that there is a great deal of consensus that the number of education inspectors is quite low compared to their fields of duty; guidance/supervision and disciplinary work and procedures are fields of activity that are incompatible with each other in terms of quality, therefore, education inspectors who will work in these fields should be separated; reopening the educational administration and supervision undergraduate programs of universities will improve the qualifications of education inspectors in a positive sense and in this framework, education inspectors should be encouraged to receive postgraduate education. The need to work together with all relevant stakeholders in the inspection process was also emphasized by a large number of education inspectors. It is understood from the results of the research that it is important to increase the selection and training qualifications of education inspectors, to assign a sufficient number of inspectors and to determine objectively the course inspection criteria for an effective course inspection.