developing multicriteria decision making modelfor recruitment in companies based in France
Fransa merkezli firmalarda işe alım için çok kriterli karar verme modeli geliştirilmesi
  1. Tez No: 879323
  2. Yazar: MONSSEF AKALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALAHEDDINE BENDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma, Fransa merkezli şirketlerin işe alım süreçlerinde karşılaştıkları kritik zorlukları, özellikle personel seçim yöntemleri ve kaynak bulma kanallarına odaklanarak ele alıyor. Çalışma dört temel soruyu yanıtlamayı amaçlamaktadır: temel işe alım zorluklarının belirlenmesi, optimizasyon stratejilerinin araştırılması, işe alım etkinliğini etkileyen kritik faktörlerin belirlenmesi ve Fransa'da özel sektör için çok kriterli hususların uyarlanması. Bu sorular, işe alımın ileri düzeyde olduğu ancak hala zorluklarla karşılaşmakta olan Fransız iş piyasasının rekabetçi doğası nedeniyle hayati öneme sahiptir. Metodoloji, bu konudaki en son bulguları ve teorileri belirlemek için kapsamlı bir literatür taraması ve teorik araştırma yapılmasını içeriyor. Ayrıca, trend işe alım uygulamalarını keşfetmeye yönelik derinlemesine bilgiler sağlayan beş uzmanla yapılan görüşmeleri içeren niteliksel bir çalışmayı da içeriyor. Metodoloji aynı zamanda Fransa'daki Çalışanları İşe Alma Derneği tarafından geniş bir şirket örneğinden (onların rızası alındıktan sonra) toplanan yıllık işe alım verilerinin kullanılmasını da içermektedir. Bu çalışma, işe alım etkinliğini artırmak için en iyi uygulamaları, stratejileri ve yöntemleri ortaya çıkardı. Bu, işe alım profesyonellerinin işe alım süreçlerini optimize etmelerine yardımcı olmak üzere tasarlanmış çok kriterli karar verme modelinin geliştirilmesine yol açtı. Elde edilen sonuçlar, gelişen pazar dinamikleri ve en iyi uygulamalarla uyumlu, sonuçta Fransa'da işe alım süreçlerini iyileştiren esnek ve uyarlanabilir bir modelin tasarlanmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This research addresses the critical challenges faced by France-based companies in their recruitment processes, particularly focusing on personnel selection methods and sourcing channels. The study aims to answer four key questions: identifying the main recruitment challenges, exploring optimization strategies, determining critical factors influencing recruitment effectiveness, and adapting multicriteria aspects for the private sector in France. These questions are vital due to the competitive nature of the French job market, where recruitment is advanced yet still fraught with difficulties. The methodology involved doing a comprehensive literature review and theoretical research were conducted to identify the latest findings and theories in this subject. It also involved a qualitative study involving interviews with five experts which provided in-depth insights to discover trend hiring practices. The methodology also involved utilizing the annual recruitment data collected by The Association for the Recruitment of Employees in France from a broad sample of companies (after securing their consent). The study revealed best practices, strategies, and methods to enhance recruitment effectiveness. It led to the development of a multicriteria decision-making model designed to assist recruitment professionals in optimizing their hiring processes. The conclusions drawn highlight the importance of a flexible, adaptable model capable of aligning with evolving market dynamics and best practices, ultimately improving recruitment outcomes in France.