Exploring the effects of group identity on preschoolers' peer-related cognitive representations
Grup kimliğinin okul öncesi çocuklarin akranlarla ilgili bilişsel temsilleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 879322
  2. Yazar: BETÜL SARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE GÜL METİNDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın amacı, grup kimliğinin okul öncesi çocukların akranlarıyla ilgili bilişsel temsilleri üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Bu amaca ulaşmak için, beş ve altı yaşındaki çocukların rastgele şekilde üç çalışma grubundan birisine atanması ile son test kontrol grubu deseni kullanılmıştır: Grup İçi İhlalci Koşulu, Grup Dışı İhlalci Koşulu ve Bireysel Kimlikli Kontrol Koşulu (N = 92). Belirsiz, kazara ve kasıtlı senaryolar içeren ve bir ihlalcinin bir mağdura zarar verdiği akranla ilgili bilişsel temsil hikayeleri, çalışma koşulları boyunca çocuklara tanıtılmıştır. İç Grup İhlalci Koşulunda, çocuklar kendi gruplarından ihlalcilere ve diğer gruptan mağdurlara maruz kalmıştır. Buna karşılık, Grup Dışı İhlalci Koşulunda, saldırganlar dış grup üyeleri, kurbanlar ise iç grup üyeleridir. Kontrol Koşulunda, ihlalci ve mağdur iki deney grubundan herhangi biriyle bağlantılı değildir. Sonuçlar, grup kimliği ile çocukların niyet atıfları arasında kasıtlı senaryo için anlamlı bir ilişki olduğunu, ancak kazara ve belirsiz senaryolar için anlamlı bir ilişki olmadığını göstermiştir. Öte yandan, çocukların kaynak tahsisi ve oyun arkadaşı tercihlerinin grup üyeliklerinden etkilendiği görülmüştür. Senaryolar arasında grup kimliği ile çocukların ihlalci ve mağdura yönelik tepki atıfları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Her bir çalışma koşulu için senaryo türleri arasındaki farklılıklar da incelenmiş ve genel sonuçlar, çocukların akranlarıyla ilgili bilişsel temsilleri ve yargılarında ahlaki kaygıların ve grup üyeliğinin dinamikleri göz önünde bulundurularak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of group identity on preschoolers' peer-related cognitive representation. To achieve this goal, a posttest-only control group design was used with five and six-year-old children randomly assigned to one of three study conditions: Ingroup Transgressor Condition, Outgroup Transgressor Condition, and Control Condition with Individual Identity (N=92). Peer-related cognitive representation stories, including ambiguous, accidental, and intentional scenarios where a transgressor harmed a victim, were introduced to the children across study conditions. In the Ingroup Transgressor Condition, children were exposed to transgressors from their own group and victims from the other group. In contrast, in the Outgroup Transgressor Condition, transgressors were their outgroup members, while victims were their ingroup members. In the Control Condition, the transgressor and the victim were not affiliated with any of the two experimental groups. The results showed a significant relationship between group identity and children's intention attribution for the intentional scenario but not for accidental and ambiguous scenarios. On the other hand, children's resource allocation and playmate preferences appeared to be affected by their group membership. No significant relationship was found between group identity and children's reaction attribution to the transgressor and the victim across scenarios. Differences between scenario types for each study condition were also examined, and the overall results were discussed, considering the dynamics of moral concerns and group membership in children's peer-related cognitive representations and judgments.