The relation of international cooperation on the development of morocco's renewable energy and economic growth: A comparative study of MENA countries
Uluslararası işbirliğinin Fas'ın yenilenebilir enerji gelişimi ve ekonomik büyüme üzerindeki etkisi: MENA ülkeleri karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 879333
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez, Fas'ta uluslararası işbirliği, yenilenebilir enerji gelişimi ve ekonomik kalkınma arasındaki ilişkiyi, özellikle Fas, Ürdün ve Tunus gibi diğer Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) ülkelerini de kapsayan karşılaştırmalı bir analiz ile incelemektedir. Çalışma, yabancı yatırımlar, teknik destek ve politika çerçeveleri gibi uluslararası işbirliklerinin Fas'ın güneş, rüzgar ve hidroelektrik enerji kaynaklarını da kapsayan yenilenebilir enerji (YE) sektörünü nasıl etkilediğini incelemektedir. 2013'ten 2022'ye kadar ekonomik büyüme üzerindeki sonraki etkisini değerlendirmektedir. Araştırma, GSYİH büyüme oranları, yenilenebilir enerji kapasitesi ve doğrudan yabancı yatırım girişleri gibi kilit metrikleri analiz ederek, uluslararası işbirliğinin sürdürülebilir enerji girişimlerini ve ekonomik ilerlemeyi teşvik etmedeki kritik rolünü vurgulamaktadır. Dalgacık analizinden elde edilen karşılaştırmalı veriler, YE genişlemesi ile ekonomik kalkınma arasında Fas, Ürdün ve Tunus'ta pozitif bir korelasyon olduğunu göstermektedir. Fas, etkili uluslararası işbirlikleri sayesinde en büyük ilerlemeyi kaydetmiştir. Bulgular, güçlü uluslararası işbirliği, artan yenilenebilir enerji kapasitesi ve iyileşen ekonomik performans arasında pozitif bir korelasyon olduğunu göstermekte ve MENA bölgesinde sürdürülebilir kalkınmayı teşvik etmek için stratejik ittifakların ve yatırımların önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we examine the relationship between global cooperation, the growth of renewable energy, and economic development in Morocco. and we made a comparative study with other MENA (Middle-East and North-Africa) nations, particularly Morocco, Jordan, and Tunisia. This research investigates how Morocco's renewable energy (RE) sector, particularly in the areas of solar, wind, and hydropower energy has been impacted by international cooperation, including foreign investments, technical support, and policy frameworks. It evaluates how will affect economic growth from 2013 to 2022. Through an analysis of important indicators like GDP growth rates, RE capacity and foreign direct investment inflows the study highlights the critical role that international cooperation plays in advancing sustainable energy goals and economic advancement. Additionally, based on the result of the comparative study, Morocco has made the greatest advancements in RE and economic development compared to Jordan and Tunisia due to effective international cooperation. The Wavelet analysis shows the existence of a positive correlation between GDP growth, total energy supply, and total RE supply in these nations. The results indicate a positive relationship between strong international collaboration, increased RE capacity, and improved economic performance, highlighting the significance of strategic alliances and investments in promoting sustainable development in the MENA region.