The evolution of a concept: 'Vatan' from hometown to shared place
Bir kavramın evrimi: Kişinin doğduğu yerden ortak mekana 'vatan'
  1. Tez No: 879334
  2. Yazar: ÖZLEM ELİF İŞLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER ERGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tez, erken modern dönemden yirminci yüzyılın başlarına kadar Osmanlı İmparatorluğu'nda vatan kavramının algısal dönüşümünü incelemektedir. Bu çalışma vatan kavramının erken modern Osmanlı'sında nasıl kişinin doğup büyüdüğü yer iken on dokuzuncu yüzyıl ve yirminci yüzyılın başlarında kutsal ve güçlü bir anlam kazanarak nasıl uğruna ölünecek bir yer haline geldiği sorularına yanıt aramaktadır. Bununla beraber vatan kavramındaki bu siyasi, sosyal ve mekânsal dönüşümün sadece milliyetçilik ve Türkçü politikaların oluşumuyla açıklanamayacağını tartışmaktadır. Bu tez, vatan fikrinin on dokuzuncu yüzyıl ile birlikte bir ortak yaşam alanı ve ortak vatan (vaṭan-ı ʿumūmî) olarak ön plana çıktığını ve Osmanlı İmparatorluğu'ndaki tarihsel bütünlüğü olan bütün unsurların (ittiḥād-ı ʿanâṣır) ortak olarak yaşayabileceği ve mücadele edebileceği bir yer olarak güçlendiğini öne sürmektedir. Ortak vatan ve vurgusunun güçlenmesindeki en önemli sebebin de on dokuzuncu yüzyılın sonundan başlayarak yirminci yüzyılın başında da devam eden büyük toprak kayıpları sonucu Osmanlı İmparatorluğu'nun kalan sınırlarına, Anadolu'ya doğru yaşanan göçler olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the perceptual transformation of the concept of homeland in the Ottoman Empire from the early modern period to the early twentieth century. This study seeks answers to the questions of how the concept of homeland was transformed from a place where one was born and raised in the early modern Ottoman Empire to a place to die for by gaining a sacred and powerful meaning in the nineteenth and early twentieth centuries. It also argues that this political, social and spatial transformation of the concept of homeland cannot be explained only by the emergence of nationalism and Turkist policies. This thesis argues that the idea of the homeland came to the forefront as a shared living place, and shared homeland (vaṭan-ı ʿumūmî) in the nineteenth century and strengthened as a place where all the historically integrated constituents of the Ottoman Empire (ittiḥād-ı ʿanâṣır) could live and struggle together. This study demonstrates that one of the most important reasons for the strengthening of the emphasis on the shared homeland was the migration towards the remaining borders of the Ottoman Empire, Anatolia, as a result of the great territorial losses that began at the end late nineteenth century and continued at the beginning of the twentieth century.