Asfalt atığı ve pomza tozu kullanılarak üretilen harçların asit etkisi altında mühendislik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the engineering properties of mortars produced using asphalt waste and pumice powder under the effect of acid
- Tez No: 879335
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEHÇET DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Asfalt kaplamalar, yol üst yapısını oluşturarak servis ömrü sonunda yenileme çalışmaları için kazılarak atık oluşturan önemli malzemelerdir. Bu atıkların ekonomik ve çevresel avantajları göz önüne alındığında, Geri Dönüştürülmüş Asfalt Atıklarının (GDAA) kullanılması, enerji tasarrufu, çevre kirliliğinin ve maliyetin düşüşü ve depolama alanlarının azaltılması gibi faydalar sağlamaktadır. Bu deneysel çalışmada, Hidroklorik Asit (HCl) etkisi altında GDAA ile üretilen Öğütülmüş Pomza Tozu (ÖPT) katkılı harçların mühendislik özellikleri araştırılmıştır. Bağlayıcı malzeme olarak CEM I 42.5/R tipi portland çimentosu, mineral katkı olarak ÖPT, agrega olarak 0-4 mm boyutlarında kırma kum ve GDAA kullanılmıştır. ÖPT, çimento ile ağırlıkça %10, %20 ve %30 oranlarında, GDAA ise kırma kum ile %0, %25, %50, %75 ve %100 oranlarında ikame yapılmıştır. Üretilen 40x40x160 mm boyutlarındaki harç numunelerine 7, 28 ve 90 günde yayılma, su emme ve porozite, birim hacim ağırlık, ultra ses, kapiler su emme, elektriksel özdirenç ve eğilme-basınç deneyleri yapılmıştır. Hacimce %5 derişiğe sahip HCl asit saldırısına maruz bırakılması sonucunda oluşan fiziksel ve mekanik değişimleri incelemek için 7., 28. ve 90. günün sonunda eğilme-basınç, su emme ve porozite, birim hacim ağırlık deneyleri uygulanmıştır. Sonuç olarak, ÖPT'nin %10, GDAA'nın %25 oranında kullanılmasıyla en ideal orana ulaşılmıştır. Ayrıca, harçlarda hem mineral katkı hem atık agrega kullanımı çevrede oluşacak kirliliği azaltmada etkili olacağı görülmektedir. HCl asit etkisiyle durabilitenin harç numunelerinde dayanıklılık ve dayanım için oldukça önemli olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Asphalt pavements are important materials that form the road superstructure and create waste by being excavated for renewal works at the end of their service life. Considering the economic and environmental advantages of these wastes, the use of Recycled Asphalt Waste (RAW) provides benefits such as energy saving, reduction of environmental pollution and costs, and reduction of landfill areas. In this experimental study, the engineering properties of Ground Pumice Powder (GPP) added mortars produced with RAW under the influence of Hydrochloric Acid (HA) were investigated. CEM I 42.5/R type portland cement was used as binder material, GPP as mineral additive, 0-4 mm crushed sand and RAW as aggregate. GPP was replaced with cement at 10%, 20% and 30% by weight, and RAW was replaced with crushed sand at 0%, 25%, 50%, 75% and 100% by weight. Spreading, water absorption and porosity, unit volume weight, ultra sound, capillary water absorption, electrical resistivity and bending-pressure tests were carried out on the produced mortar samples with dimensions of 40x40x160 mm in 7, 28 and 90 days. In order to examine the physical and mechanical changes that occur as a result of exposure to HA acid attack with a concentration of 5% by volume, bending-pressure, water absorption and porosity, unit volume weight experiments were applied at the end of the 7th, 28th and 90th days. As a result, the ideal ratio was reached by using 10% of GPP and 25% of RAW. In addition, it seems that the use of both mineral additives and waste aggregate in mortars will be effective in reducing pollution in the environment. It has been revealed that durability under the influence of HA acid is very important for durability and strength in mortar samples.