Üniversite öğrencilerinin benlik saygısı ve stresle başa çıkma tarzları ile depresyon arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between university students' self-esteem and stress coping styles and depression
  1. Tez No: 879361
  2. Yazar: BESTE DUMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECMETTİN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin benlik saygısı ve stresle başa çıkma tarzları ile depresyon arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini İstanbul ilinde yükseköğrenime devam eden 400 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında %71,0'i kadın, %29.0'ı erkek olmak üzere 400 katılımcı yer almaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak Beck Depresyon Envanteri, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği kullanılmıştır. Katılımcıların depresyon puanları ile benlik saygısı puanları arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki saptanmıştır. Depresyon ve stresle başa çıkma boyutları arasındaki ilişkiye yönelik bulgular incelendiğinde, olumlu başa çıkma boyutlarının (kendine güvenli yaklaşım, iyimser yaklaşım ve sosyal destek arama) depresyon ile negatif yönlü ve anlamlı ilişkilidir. Öte yandan, olumsuz başa çıkma boyutlarının (çaresiz yaklaşım, boyun eğici yaklaşım) depresyon ile pozitif yönlü ve anlamlı ilişkisi olduğu saptanmıştır. Benlik saygısı ve stresle başa çıkma boyutları arasındaki ilişki incelendiğinde ise, düşük benlik saygısı ile olumsuz stresle başa çıkma (çaresiz yaklaşım ve boyun eğici yaklaşım) arasında anlamlı bir ilişki olduğu; yüksek benlik saygısı ile olumlu başa çıkma (kendine güvenli yaklaşım, iyimser yaklaşım ve sosyal destek arama) arasında anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the relationship am scores.The sample of the research consists of 400 university students in Istanbul. The research includes 400 participants, 71.0% of whom are women and 29.0% of whom are men. Beck Depression Inventory, Rosenberg Self-Esteem Scale and Stress Coping Styles Scale were used as data collection tools in the study. A positive and significant relationship was found between the participants' depression scores and self-esteem scores. When the findings regarding the relationship between depression and stress coping dimensions are examined, positive coping dimensions (self-confident approach, optimistic approach and seeking social support) are negatively and significantly associated with depression. On the other hand, negative coping dimensions (helpless approach, submissive approach) were found to have a positive and significant relationship with depression. When the relationship between self-esteem and coping with stress dimensions is examined, it is seen that there is a significant relationship between low self-esteem and coping with negative stress (helpless approach and submissive approach); It has been determined that there is a significant relationship between high self-esteem and positive coping (self-confident approach, optimistic approach and seeking social support).