Kültürler arası yaklaşımda kamusal alanda çağdaş sanat pratikleri
Contemporary art practices in public space in an intercultural approach
- Tez No: 879397
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Antik Yunan'dan günümüze kadar kamusal alanların evrimi, toplumların kültürel ve sosyal dinamikleriyle şekillenmiş, Türkiye'de ise Cumhuriyet dönemiyle birlikte yeni örnekler eklenmiştir. Kentsel gelişimin ivme kazandığı 21. Yüzyılda, halka ait iletişim ve sosyal bütünleşme alanı olarak değerlendirilen kamusal alanlar toplumsal etkileşimi ile kültür dönüşümüne katkı sağlayan mecralardır. Kamusal alanların demokratik toplumlar için önemi vurgulanırken, yeni medya platformlarının sosyal hareketler üzerindeki etkisi ve bilgi kirliliği yaratma potansiyeli tartışılmaktadır. Sanatın toplumsal değişime katkısı ve aktivizm aracı olarak rolü, tarih boyunca önemini korumuş, günümüzde ise teknolojik ve küresel etkilerle sanat üretim ve sergileme biçimleri çeşitlenmiştir. Bu kapsamda, farklı disiplinlerin ve yaklaşımların kamusal alandaki sanat uygulamalarında güçlü bir temsil değeri oluşturduğu belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
The evolution of public spaces from Ancient Greece to the present day has been shaped by the cultural and social dynamics of societies, and in Turkey, new examples have been added with the Republican era. In the 21st century, when urban development has gained momentum, public spaces, which are considered as public communication and social integration spaces, are channels that contribute to cultural transformation through social interaction. While emphasizing the importance of public spaces for democratic societies, the impact of new media platforms on social movements and their potential to create information pollution are discussed. The contribution of art to social change and its role as a tool of activism has maintained its importance throughout history, and today, with technological and global influences, the forms of art production and exhibition have diversified. In this context, it is stated that different disciplines and approaches create a strong representational value in art practices in public space.