Transfer fiyatlandırması ve örtülü kazanç dağıtımının muhasebe uygulamaları
Accounting practice of transfer pricing and disguised earnings distribution
- Tez No: 879408
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET MUSTAFA KISAKÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Transfer fiyatlandırması işletmelerin kendi birimleri ile yaptıkları alım satıma konu ürün ve hizmetler için uygulanan fiyatlandırma işlemidir. Belirlenen transfer fiyatının emsal bedele uygun olmaması halinde ise işlemin tarafları arasında bir kazanç transferi oluşmaktadır. Buna literatürde“örtülü kazanç dağıtımı”denilmektedir. Farklı ya da aynı ülke sınırlarında faaliyet gösteren ilişkili işletmelerin kendi aralarında yaptıkları iktisadi unsur transferlerin fiyatlandırılmasının suistimale açık olması idari otoriteleri birtakım düzenlemeler yapmaya ve tedbirler almaya zorlamıştır. Bu çalışmada transfer fiyatlandırması ve örtülü kazanç dağıtımı kavramları literatür ve mevzuat düzenlemeleri doğrultusunda araştırılmış, transfer fiyatlandırması ve örtülü kazanç dağıtımına ilişkin örnekler ile muhasebe kayıtlarının nasıl olması gerektiği anlatılmış, bu işlemlerin finansal tablo kalemlerine nasıl yansıdığı ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Transfer pricing is the pricing process applied by businesses for the products and services subject to purchase and sale with their own units. If the determined transfer price does not comply with the precedent value, a profit transfer occurs between the parties to the transaction. This is called“disguised earnings distribution”in the literature. The fact that the pricing of economic element transfers between related enterprises operating within the borders of different or the same country is open to abuse has forced the administrative authorities to make some regulations and take measures. In this study, the concepts of transfer pricing and disguised earnings distribution were researched in line with the literature and legislation, examples of transfer pricing and disguised earnings distribution and how the accounting records should be were explained, and how these transactions were reflected in the financial statement items were revealed.