Sosyal hizmet çalışanlarında internet bağımlılığı, yalnızlık ve yaşam doyumu arasındaki ilişkilerin incelenmesi: Berlin Eyaleti
Examining the relationships between internet addiction, loneliness, and life satisfaction among social workers: The case of Berlin State
  1. Tez No: 879409
  2. Yazar: ŞUHEDA AYSİN ŞİMŞEK ÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜJEN İLNEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalışmasında, Almanya'nın Berlin Eyaleti'nde çalışan sosyal hizmet çalışanlarının internet bağımlılığı, yalnızlık ve yaşam doyumu düzeyleri arasındaki ilişkiler incelenmektedir. Ayrıca, katılımcıların demografik özelliklerinin bu kavramlar ile nasıl ilişkilendiği çalışma kapsamında analiz edilmektedir.Araştırmanın yöntemi, gönüllülük esasına dayalı olarak çalışmaya katılan 148 kişiye uygulanan ölçeklerin istatiksel olarak analiz edilmesinden oluşmaktadır. İnceleme için kullanılan veri toplama araçları, İnternet Bağımlılığı Ölçeği, UCLA Yalnızlık Ölçeği, Yaşam Doyum Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu'dur. Verilerin analizi Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 26.0 Statistics Paket Programı aracılığı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucuna göre, internet bağımlılığı ve yalnızlık arasında pozitif bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca, yalnızlık ve yaşam doyumu arasında negatif bir bağlantı bulunurken, internet bağımlılığı ile yaşam doyumu arasında ise herhangi bir ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the relationships between internet addiction, loneliness, and life satisfaction levels among social service workers in the State of Berlin, Germany, are examined. Additionally, how participants' demographic characteristics are associated with these concepts is analyzed within the study.The methodology of the research is based on the voluntary participation of 148 individuals and involves the statistical analysis of scales applied to them. The data collection tools used for the examination include the Internet Addiction Scale, UCLA Loneliness Scale, Life Satisfaction Scale, and Personal Information Form. The data analysis was conducted using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) Version 26.0.According to the research results, a positive relationship has been found between internet addiction and loneliness. Moreover, while there is a negative connection between loneliness and life satisfaction, no relationship was detected between internet addiction and life satisfaction.