Borcun üçüncü kişiye ifası ve sonuçları
Performance of debts to the third persons and its results
  1. Tez No: 87942
  2. Yazar: FAZLI DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
99 ÖZET Önünüzdeki bu çalışma borcun alacaklı dışında üçüncü bir kişiye ifa edilmesi hallerini konu edinmiştir. Çalışmanın özetini aşağıdaki gibi toparlamak mümkündür. Borçlu üçüncü bir kişiye ifada bulunursa, temel kural bu ifanın onu borcundan kurtarmamasıdır. Bu ana kuralın, üçüncü kişiye ifanın borcu sona erdirdiğine dair istisnaları iki grup halinde incelenmiştir. Birinci gruba giren hallerde alacaklı üçüncü kişiye ifada bulunmaya yetkilidir veya buna yükümlüdür. Bu durumda üçüncü kişi doğru ifa kabulcüsü olan üçüncü kişidir. İkinci gruba giren hallerde ise ifa yanlış ifa kabulcüsü olan üçüncü kişiye yapılmasına rağmen borç sona ermektedir. Yanlış ifa kabulcüsü üçüncü kişiye yapılan ifaya rağmen borcun sona ermesi, alacaklının oluşturduğu görünüşteki hukuki durumdan sorumlu tutulmasına, legitimasyon hukukuna veya özel durumlara dayanabilir. Alacaklı, yanlış ifa kabulcüsünün yetkili olduğu izlenimini verir ve borçlu da buna güvenerek ifada bulunursa, alacaklı yanlış yönlendirilmiş ifanın sonucuna katlanır ve borçlu borcundan kurtulur. Yanlış yönlendirilmiş ifanın borçluyu borcundan kurtarması, legitimasyon hukuku kurallarına dayanabilir. Eğer talepte bulunan kabule yetkili değilse ve borçlunun da meşruiyet kontrolü yapma zorunluluğu yoksa, borç yanlış yönlendirilmiş bu ifaya rağmen sona ermektedir. Yanlış yönlendirilmiş ifa, borçlunun kusuruna dayanmayan ifa imkansızlığı veya sonradan geçerli olma gibi özel sebepler gereği de borçluyu borcundan kurtarmaktadır. Borçlunun, borcun bir kısmım üçüncü kişiye ifaya yetkili veya böyle bir kısmî ifayı (mesela alacaklının talimatı gereği) yapmak zorunda olduğu durumlar ile“görünüşteki hukuki durumdan sorumluluk”veya“özel durumlar”da (kısmî ifa imkansızlığı gibi) olduğu gibi, bazen yanlış yönlendirilmiş ifa sonucu borç kısmen sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
100 ABSTRACT The main principle is that the performance of the dept to a third person doesn't dissoluethe liability of the deptor.. The exceptions of this main principle, such as liquidation of debt by performing to a third person, have been examined in twosections. In the first group of cases, the creditor is compentent or obliged to perform to a third person. In these situation, the third person is a right acceptor. In the second group of cases, the debt is terminated although the performance is executed to a third person, who is a wrong acceptor here. The termination of the debt despite the execution of obligation to a third, wrong acceptor person, may emerge from specific situations, legitima law or the responsibility of the creditor because of the fictious situation. If the creditor pretends to assign the wrong acceptor as competent to accept the performance and if the debtor discharges the debt because of this behaviour, the creditor will face the results of that act and the debtor will be free of his obligation. If the demander isn't authorised in accepting performance and the deptor is not under the burden of controlling legality, the debt will be terminated despite from this wrong (person) directed performance. Some definite, cases such as the performance to a wrong person, the impossibility of performance without the default of debtor or the validity of performance after the act, do terminate the debt. Finally, the above mentioned situations are also in current for partial performances. T.G. YÜKSEKÖ?RETİM KUHÖU DOKlltliANTASYOtl 1EBHEZİ