The role of lexical semantics in vocabulary and language teaching
Anlambilimin kelime ve dil öğretimindeki rolü
- Tez No: 87941
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUAT ALTUNSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
ÖZET Bu çalışma Türkiye'deki Üniversitelerin İngiliz Dili Eğitimi Bölümlerindeki kelime öğretimi derslerinde yapılan uygulamalara kelime öğretme ve öğrenme işlemine anlamsal bir bakış açısından yaklaşarak katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın amacı ve sınırlılığı belirtilerek bu çalışmaya neden gerek duyulduğu açıklanmaktadır. Birinci bölümde anlambilim, anlam çeşitleri ve anlam çeşitlerinin dil öğretimi üzerindeki etkisi hakkında bilgi verilmektedir. İkinci bölümde kelimeler arasındaki anlam ilişkileri ayrıntılı olarak açıklanmakta ve bu ilişkilerin dil öğretimi üzerine olan etkilen sunulmaktadır. Üçüncü bölümde anlamın yorumlanmasını ve öğrencilerin kelimelerin anlamlarını doğru olarak yorumlamalarını etkileyen bazı faktörler dil öğretimi üzerindeki etkileriyle birlikte açıklanmaktadır. Dördüncü bölüm Selçuk Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, İngiliz Dili Eğitimi Bölümü öğrencilerine ve öğretim elemanlarına uygulanan anketleri ve deneysel çalışmayı içermektedir. Anketlerin ve deneysel çalışmanın hazırlanmaları, uygulanmaları.alınan sonuçlar ve yorumları ayrıntılı olarak bu bölümde açıklanmaktadır. Sonuç bölümünde çalışmanın ayrıntılı bir özeti ve yabancı dil öğretmenlerine tavsiyeler yer almaktadır. Bu çalışma anlambilim aracılığıylaİngiliz Dili Eğitimi Bölümü öğrencilerine kelime öğretimindeki boşlukları kapatmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın ekleri dört bölümden oluşmaktadır. Ek I öğrenci ve öğretmen anketlerini ve onların Türkçe çevirilerini içermektedir. Ek ll'de anahtarı ile birlikte dil yeterlilik testi ve deneysel çalışmada kullanılan aktiviteler verilmektedir. Ek III örneklemenin önemi üzerine yapılan çalışmanın sorularını ve bu çalışmanın sonuçlarını gösteren grafiği içermektedir. Ek IV'de deneysel çalışmanın ön ve son test sonuçlarını gösteren grafiklere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
263 ABSTRACT This study aims to contribute to the applications made in vocabulary teaching classes in ELT Departments of Universities in Turkey by approaching the vocabulary teaching /learning process from a semantical point of view. In the introduction section, the aim, scope and the limitations to the study are presented explaining why this study is needed. The first chapter gives information about semantics (lexical and sentential) and types of meaning together with their implications for language teaching. The second chapter explains sense relations in detail and presents their possible implications for language teaching. The third chapter clarifies some important factors which affect the interpretation of meaning and prevent students from interpreting word meanings appropriately together with their implications for language teaching. The fourth chapter includes the questionnaires applied to the teachers and the students in the ELT Department, Faculty of Education, Selçuk University and the experimental study.The preparation, application, results and the analysis of the questionnaires and the experimental study are explained in detail in this section of the study.264 The conclusion section concludes the study with a detailed summary and with suggestions for language teachers. This study aims to fili up the lacking points in teaching vocabulary to ELT students by means of semantics. The present study has four appendices. Appendix I contains the students' and teachers' questionaires together with their Turkish versions. In Appendix II, the language proficiency test and the answer key as well as the activities used in experimental study are given. Appendix III includes the questions of the study for typicality and the graph showing the results of this study. In Appendix IV, the graphs showing the results of the pre and post tests of the experimental study are provided.