Palestinian consumers' intention to use electronic wallet services: Comparison of adopter categories
Filistinli tüketicilerin elektronik cüzdan hizmetlerini kullanma niyeti: Benimseyen kategorilerinin karşılaştırması
- Tez No: 879421
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLA TUĞBERK ARIKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmanın amacı algılanan fayda, algılanan kullanım kolaylığı, algılanan güven ve kişisel yenilikçiliğin, Filistinli tüketicilerin elektronik cüzdan kullanımı tutumlarına etkisini araştırmaktır. Araştırma ayrıca yenilikleri benimseme düzeyi farklı tüketicilerin araştırma değişkenlerine yönelik algı farklılıklarını da ortaya koymayı hedeflemektedir. Benimseme Modeli çerçevesinde ele almaktadır. Bununla beraber, farklı adaptasyon sınıflarından tüketicilerin elektronik cüzdan hizmetlerini kullanma davranışlarını açıklamakta Yeniliklerin Benimsenmesi Teorisi'nden yararlanılmıştır. Araştırma verilerini toplamak amacıyla, literatürde varolan ölçeklerden yararlanarak bir anket formu oluşturulmuş ve elektronik cüzdan hizmetlerini kullanan Filistinli tüketicilere dağıtılmıştır. Toplam 201 katılımcıdan veri toplanmıştır. Verilerin analizinde Açıklayıcı Faktör Analizi, Regresyon Analizi ve Tek Yönlü ANOVA Analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre algılanan fayda, algılanan güven ve kişisel yenilikçilik değişkenleri elektronik cüzdan kullanımına yönelik tutumları etkilemektedir. Ayrıca, araştırma değişkenlerine ait ortalamalar yenilikleri benimseme düzeyi farklı tüketiciler için değişmektedir. Çalışma, yenilikleri benimseme düzeyleri farklı tüketicilerin elektronik cüzdan hizmetlerini kullanmaya yönelik algı ve tutumlarını ölçmesi nedeniyle, literature yenilik getirmektedir. Sonuçların, farklı tüketici gruplarını elektronik cüzdan kullanmaya ikna etmek için ne tür yaklaşımlar geliştirilmesi gerektiği konusunda yöneticilere yol göstermesi beklenmketedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the influence of perceived usefulness, perceived ease of use, perceived trust, and personal innovativeness on Palestinian consumers' attitude to use of e-wallet services. The study also aims to understand the differences between consumer adopter categories in terms of perceived usefulness, perceived ease of use, perceived trust, personal innovativeness, attitude toward using e-wallet services, and intention to use e-wallet services. This research draws on the Technology Acceptance Model in explaining the factors that influence the attitude of consumers toward using e-wallet services. Additionally, the research also builds on Diffusion of Innovation Theory to elaborate how different categories of consumers behave in using e-wallet services. A survey was developed on the basis of existing scales and distributed to Palestinian consumers using e-wallet services. A total of 201 answerers participated. The data was analyzed through Explanatory Factor Analysis, Regression Analysis and One-Way ANOVA analysis. The findings suggest that perceived usefulness, perceived trust and personal innovativeness influence the attitude toward using e-wallet services. Additionally, the mean values of research variables change by consumer adopter categories. The study brings a novelty to the literature through examining the perceptions and attitudes of different adopter categories toward using e-wallet services. The results are expected to contribute to managers through shedding light on how different target audiences should be approached to convince them using e-wallet services.