Farklı spor branşlarındaki lisanslı amatör ve profesyonel sporcuların zihinsel dayanıklılık düzeylerinin incelenmesi
Investigation of mental toughness levels of licensed amateur and professional athletes in different sports branches
- Tez No: 879422
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU OLCAY KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı spor branşlarındaki lisanslı amatör ve profesyonel sporcuların zihinsel dayanıklılık düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesidir. Araştırmaya 2023 yılında farklı spor branşları ile uğraşan 120 kadın ve 181 erkek olmak üzere toplam 301 sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak sporculara 2 adet form uygulanmıştır. Bunlardan ilki araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu, ikincisi ise Sheard ve arkadaşları (2009) tarafından geliştirilen, Türkçe uyarlaması Altıntaş ve Bayar (2016) tarafından yapılan 14 maddelik ''Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri''. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Veriler Statistical Package For Social Scientists for Windows Release 23.0 programında analiz edilmiştir. Elde edilmiş olan veri grubunun demografik özellikleri için frekans ve yüzde hesapları yapılmıştır. Daha sonra değişkenlerin dağılımları incelenmiş, dağılımların normallik ve homojenliği değerlendirilmiştir. Elde edilen verilerin hem genel puanı hem de alt boyutlarının normal dağılım sergilediği tespit edilmiş olup ileri istatistiksel analizlerde parametrik yöntemler kullanılmıştır. Buna göre çalışmada ikili karşılaştırmalar için bağımsız örneklem T testi, çoklu karşılaştırmalar için Anova testi ve ileri istatistiki sonuçlar için post hoc Tukey testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mental toughness levels of licensed amateur and professional athletes in different sports branches according to various variables. A total of 301 athletes, 120 women and 181 men, participating in different sports branches voluntarily participated in the research in 2023. In the research, two forms were applied to the athletes as data collection tools. The first of these is the personal information form prepared by the researcher, and the second is the 14-item“Mental Toughness Inventory in Sports”developed by Sheard et al. (2009) and its Turkish adaptation by Altıntaş and Bayar (2016). A descriptive survey model, one of the quantitative research methods, was used in the research. The data were analyzed in the Statistical Package For Social Scientists for Windows Release 23.0 program. Frequency and percentage calculations were made for the demographic characteristics of the data group obtained. Then, the distributions of the variables were examined and the normality and homogeneity of the distributions were evaluated. It was determined that both the general score and sub-dimensions of the data obtained exhibited normal distribution, and parametric methods were used in advanced statistical analysis. Accordingly, in the study, independent sample T test was used for pairwise comparisons, Anova test for multiple comparisons and post hoc Tukey tests were used for further statistical results.