The impact of the civil war on the Syrian economy 2011-2020
İç savaşın Suriye ekonomisine etkisi 2011-2020
  1. Tez No: 879424
  2. Yazar: ATAA FARAJ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Çalışma, savaş öncesi ile Suriye'nin çatışma sonrası ekonomilerine verilen zarar arasındaki temel ayrımları araştırıyor. 2011-2020 ekonomik yıllarını 1980-2010 arasındaki müreffeh ekonomik ve diplomatik yıllarla karşılaştırmak, sürekli savaşların getirdiği önemli değişiklikleri ve düzenlemeleri ortaya koyuyor. Savaşın patlamasından önce Suriye, artan GSYİH ile gelişen ve uluslararası ilişkileri güçlendiren gelişen bir ekonomiye sahipti. İhracatı artırmak, yatırımları artırmak ve çeşitli ekonomik sektörleri güçlendirmek için koordineli çabalar sarf edildi. Ancak 2011'de savaş başladığında felaket sonuçlara yol açtı, altyapıya ciddi hasar verdi, çok sayıda insanı evlerinden kaçmak zorunda bıraktı ve önemli ölü sayısıyla sonuçlandı. Halihazırda su kıtlığı ve yetersiz altyapı nedeniyle kuşatılmış olan ekonomi, daha fazla yıkıma maruz kaldı; bu da GSYİH'de önemli bir düşüşe, yüksek enflasyona ve Suriye poundunun ani devalüasyonuna yol açtı. Savaş, GSYİH büyümesinde yavaşlamaya, işsizliğe ve enflasyonun yükselmesine neden oldu ve yabancı yatırım ve ticaret dinamiklerini bozdu. Çeşitli endüstrilere (tarım, imalat, hizmetler ve kamu hizmetleri endüstrileri), enerjiye ve nüfusa yapılan yatırımlar Suriye'nin GSYİH'sını etkiliyor. Bu çalışma, yatırım, enerji ve nüfus gibi çeşitli göstergelerin Suriye'de kişi başına düşen GSYİH'yi nasıl etkilediğini incelemektedir. Çalışmamıza göre savaş GSYİH'yı olumsuz etkileyerek negatif orana ulaştı. Çalışmada Suriye savaşının ülke ekonomisi üzerindeki etkisini incelemek için Otoregresif Dağıtılmış Gecikme (ARDL) modeli kullanıldı. Bulgular, savaşın kişi başına düşen GSYİH üzerindeki önemli ve zararlı etkisinin altını çiziyor; modelde uzun vadede %76'nın üzerinde bir azalma öngörülüyor. Ayrıca analiz, uzun vadede yatırım ve nüfus artışının kişi başına düşen GSYİH'yi olumlu yönde etkilediğini, enerji tüketiminin ise olumsuz bir etkiye sahip olduğunu ortaya çıkardı. Bu bulgular, hem savaşın doğrudan etkilerini hem de enerji bağımlılığı gibi altta yatan yapısal zorlukları dikkate alarak Suriye'deki ekonomik toparlanmaya bütünsel bir yaklaşımın dikkate alınmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The study explores the significant distinctions between the prewar and damage to the post-conflict economies of Syria. Comparing the economic years of 2011 to 2020 with the prosperous economic and diplomatic years of 1980 to 2010 highlights the significant changes and adjustments brought about by the continuous wars. Before the eruption of the war, Syria had a thriving economy marked by an increasing GDP and strengthened international relations. There were coordinated efforts to increase exports, boost investments, and strengthen various economic sectors. But once the war began in 2011, it caused catastrophic consequences, damaging infrastructure severely, forcing a large number of people to flee their homes, and resulting in a significant death toll. The Economy, already beset by water scarcity and deficient infrastructure, suffered further devastation, precipitating a significant downturn in GDP, rampant inflation, and an abrupt devaluation of the Syrian pound. The war caused a deceleration in GDP growth, unemployment, and inflation surge, disrupting foreign investment and trade dynamics. The investment of several industries (agricultural, manufacturing, services, and public utility industries), energy, and population are affecting Syria's GDP. This paper studies how several indicators, such as investment, energy, and population, affect the GDP per Capita of Syria. According to our study, the war affected the GDP negatively, in which it reached a negative rate. The study utilized an Autoregressive Distributed Lag (ARDL) model to examine the impact of the Syrian war on the country's Economy. The findings underscore the war's significant and detrimental effect on GDP per capita, with the model estimating a long-term reduction of over 76%. Additionally, the analysis revealed that investment and population growth positively influence GDP per capita in the long run, while energy consumption has a negative impact. These findings emphasize the importance of considering a holistic approach to economic recovery in Syria, considering both the war's direct effects and underlying structural challenges such as energy dependence.