Adölesanların beslenme alışkanlıklarının değerlendirilmesi: Tirebolu (Giresun) örneği
Evaluation of eating habits in adolescents: A case of Tirebolu (Giresun)
  1. Tez No: 879455
  2. Yazar: BÜŞRA AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER AKKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada Giresun İli Tirebolu ilçelesinden öğrenim gören adölesan çağdaki bireylerin beslenme alışkanlıkları incelenmiştir. Kesitsel olarak gerçekleştirilen araştırma, Şubat 2023-Haziran 2023 tarihleri arasında Giresun İli Tirebolu ilçelesinde lise düzeyinde 382 adölesan öğrenci ile metodolojik eksende yürütülmüştür. Veriler kişisel bilgi formu ve adölesanlar için beslenme alışkanlıkları ölçeği ile toplanmıştır. Öğrencilerin yaş ortalaması 15,78±1,11 ve cinsiyet dağılımı %71,5'i kız, %28,5'i erkek olarak tespit edilmiştir. Beden kitle indeksi ortalamaları 21,85±4,39'dur. Ölçek faktörlerinin cronbach alfa değeri 0,87 olup bu değer, beden imajı algısı alt boyutu için 0,93, dış faktörler alt boyutu için 0,80, beslenme alt boyutu için 0,70 ve egzersiz alt boyutu için 0,74 olarak kayıt edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study analyzed the eating habits of adolescents studying in Tirebolu district of Giresun Province. The cross-sectional survey was conducted between February 2023 and June 2023 with 382 adolescent students at high school level from Tirebolu district of Giresun province on the methodological axis. The data were collected with the personal information form and the eating habits scale for adolescents. The mean age of the students was 15.78±1.11 years and the gender distribution was 71.5% female and 28.5% male. The mean body mass index was 21.85±4.39. The Cronbach's alpha value of the scale factors was 0.87 and this value was recorded as 0.93 for the body image perception sub-dimension, 0.80 for the external factors sub-dimension, 0.70 for the nutrition sub-dimension and 0.74 for the exercise sub-dimension.