Ankara keçisi oğlaklarında kırkımın besi performansı ve karkas özelliklerine etkiler
The effect of shearing on fattening performance and carcass characteristics in Ankara goat kids
  1. Tez No: 879498
  2. Yazar: AMİNE KÜBRA GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ZÜLKADİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırma, Ankara keçisi oğlaklarının besi performansı ve karkas özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırma materyali olan 10 baş Ankara keçisi erkek oğlağı, Ankara ili Bala ilçesinde bulunan bir çiftlikten temin edilmiştir. 5 – 6 aylık yaşta olan oğlaklar Konya Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Prof. Dr. Orhan Düzgüneş Araştırma ve Uygulama Çiftliği'ne getirilerek bireysel bölmelere yerleştirilmiştir. Rastgele seçilen 5 hayvana kırkım makinası ile kırkım işlemi uygulanmıştır. Hayvanlar entansif beside 70 gün beslenmiştir. Besi performansı olarak besi başı canlı ağırlık, besi sonu canlı ağırlık, günlük canlı ağırlık artışı, toplam tüketilen yem miktarı, 1 kg canlı ağırlık artışı için tüketilen yem miktarı; kesim özelliği olarak kesim ağırlığı, sıcak ve soğuk karkas ağırlığı, sıcak ve soğuk karkas randımanı, soğutma firesi, baş, dört ayak, post, iç yağ, testis, dalak, böbrek, böbrek – leğen yağları, akciğer, karaciğer ve kalp ağırlığı; karkas özelliği olarak sol yarım karkas, boyun, kol, but, omuzbaşı, etek, sırt + bel ağırlığı, kabuk yağı kalınlığı ve göz kası çevresi ele alınmıştır. Besi başı canlı ağırlık 14,80 kg, besi sonu canlı ağırlık 20,70 kg, günlük canlı ağırlık artışı 0,082 kg, toplam tüketilen yem miktarı 50,12 kg ve yem değerlendirme katsayısı 9,25 kg bulunmuştur. Kesim ağırlığı 20,70 kg, sıcak karkas ağırlığı 9,09 kg, sıcak karkas randımanı %43,71, soğuk karkas ağırlığı 8,85 kg, soğuk karkas randımanı %42,59 ve soğutma firesi %2,52 hesaplanmıştır. Sol yarım karkas ağırlığı 4,55 kg, boyun ağırlığı 0,28 kg, kol ağırlığı 1,22 kg, but ağırlığı 1,41 kg, kabuk yağı kalınlığı 2,75 mm ve göz kası alanı 15,85 cm2 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the fattening performance and carcass characteristics of Ankara goat kids. 10 male Ankara goat kids, which are research material, were obtained from a farm located in the Bala district of Ankara province. Capricorns aged 5 – 6 months are Konya Selcuk University Faculty of Agriculture Prof. Dr. They were brought to Orhan Düzgüneş Research and Application Farm and placed in individual compartments. Randomly selected five kids were sheared using a shearing machine. The animals were fed intensively for 70 days. Live weight per fattening as fattening performance, live weight after fattening, daily live weight increase, total amount of feed consumed, amount of feed consumed per 1 kg of live weight; slaughter weight as cutting property, hot and cold carcass weight, hot and cold carcass yield, cooling waste, head, four legs, post, internal fat, testis, spleen, kidney, kidney – basin fats, lung, liver and heart weight; left half carcass as carcass property, neck, arm, butt, shoulder head, skirt, back + waist weight , the thickness of the shell fat and the circumference of the eye muscle were considered. The live weight per fattening was found to be 14.80 kg, the live weight at the end of fattening was 20.70 kg, the daily live weight increase was 0.082 kg, the total amount of feed consumed was 50.12 kg and the feed evaluation coefficient was 9.25 kg. Slaughter weight 20,70 kg, hot carcass weight 9,09 kg, hot carcass yield 43,71%, cold carcass weight 8,85 kg, cold carcass yield 42,59% and cooling waste 2,52% were calculated. The weight of the left half carcass was found as 4.55 kg, neck weight 0.28 kg, arm weight 1.22 kg, butt weight 1.41 kg, shell fat thickness 2.75 mm and eye muscle circumference 15.85 cm2.