COVİD-19 enfeksiyonu geçirmiş hastalarda kronik dönemde heschl girus volümünün değerlendirilmesi
Evaluation of heschl gyrus volume in the chronic period in patients with COVİD-19 infection
- Tez No: 879555
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞAT ÇULLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız, Covid-19 hastalığı PCR (polimeraz zincir reaksiyonu) testi ile kanıtlanmış, işitme kaybı şikâyeti olan kronik dönem post infeksiyöz olgularda (>6 ay) Heschl girus volümünü 3 Tesla Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) kullanarak normal popülasyonla karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışma için Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nden etik kurul için izin alındı. Çalışmamıza Muğla Eğitim ve Araştırma hastanesinde Covid-19 enfeksiyonu geçiren ve üzerinden en az 6 ay geçen olgular dahil edildi. Hastalar telefonla aranarak çalışma hakkında bilgi verildi ve gönüllü olan hastalara Kulak Burun Boğaz Hastalıkları polikliniğinde önce işitme testi yapılıp sonra olgulara 3D-T1A MPRAGE ve 3D-FLAIR sekansları içeren beyin MRG çekimi yapıldı. Hastalar Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) belirttiği kriterler doğrultusunda Covid-19 enfeksiyonu şiddetine göre 3 gruba ayrıldı. Birinci grup Covid-19 hastalığı geçiren, pnömonisi olmayan hafif grup, ikinci grup Covid-19 enfeksiyonu geçiren, pnömonisi olan ancak yoğun bakım ihtiyacı olmayan orta şiddetli grup ve üçüncü grup Covid-19 enfeksiyonu geçiren, yoğun bakım ihtiyacı olan şiddetli gruptu. Çalışmamıza ilk iki gruptan hastalar dahil edildi. Ayrıca olgular işitme testi sonucuna göre işitme kaybı saptanan, işitme kaybı saptanmayan ve normal popülasyon olarak 3 gruba ayrıldı. Çalışmaya 40 tane Covid-19 enfeksiyonu geçirmiş, işitme kaybı şikâyeti olan ve 40 tane Covid-19 enfeksiyonu geçirmemiş işitme kaybı olmayan normal popülasyondan olgular dahil edildi. Radyoloji bölümü iş istasyonlarında PACS sistemi üzerinden görüntüler indirilip 3D Slicer adlı programla volüm hesaplama işlemi gerçekleştirildi. Gruplar arasında Heschl girus volümü ve korteks kalınlığı arasında anlamlı farklılık olup olmadığı değerlendirildi. Bulgular: Covid-19 enfeksiyonu geçiren kronik dönem olgularda Heschl girus volüm ve korteks kalınlıklarını değerlendirdiğimiz çalışmamızda sol Heschl girus volümünün normal popülasyon ile karşılaştırıldığında kronik dönem Covid-19 enfeksiyonu olgularında anlamlı olarak yüksek olduğu (p:0.043) saptandı. Buna ek olarak Covid-19 enfeksiyonunu hafif geçirmiş grup ile normal popülasyon arasında sol Heschl girus volümü karşılaştırıldığında Covid-19 enfeksiyonunu hafif geçirmiş grupta istatistiksel anlamlı (p:0.027) yüksek bulunmuştur. Ayrıca Covid-19 enfeksiyonu geçirmiş işitme kaybı saptanmamış grup ile normal popülasyon arasında sol Heschl girus volümü karşılaştırıldığında Covid-19 enfeksiyonu geçirmiş işitme kaybı saptanmamış grupta istatistiksel anlamlı (p:0.034) yüksek olduğu saptandı. Sonuç: Sol Heschl girus volümü Covid-19 enfeksiyonu geçiren grup ile normal popülasyon, Covid-19 enfeksiyonunu hafif geçiren grup ile normal popülasyon arasında ve Covid-19 enfeksiyonu geçiren, kronik dönem işitme kaybı saptanmayan grup ile normal popülasyon arasında istatistiksel anlamlı farklılık saptandı. Bu bölgelerde anlamlı yükseklik saptanması mikro düzeyde enflamasyonun halen devam etmesine, bu düzeylerde daha fazla ACE-2 reseptörü bulunmasına bağlı olabileceğini düşündük.
Özet (Çeviri)
Objective: Our aim in this study is to evaluate the Heschl gyrus volume in chronic post-infectious cases (>6 months) with hearing loss complaints, proven by Covid-19 disease PCR (polymerase chain reaction) test, in comparison with the normal population, using 3 Tesla Magnetic Resonance Imaging (MRI). Materials and Methods: Ethics committee permission was obtained from the General Directorate of Health Services for the study. Cases who had Covid-19 infection at Muğla Training and Research Hospital and for whom at least 6 months had passed were included in our study. The patients were called by phone and informed about the study, and the volunteer patients were first given a hearing test at the Ear, Nose and Throat Diseases outpatient clinic, and then a brain MRI including 3D-T1A MPRAGE and 3D-FLAIR sequences was performed. Patients were divided into 3 groups according to the severity of Covid-19 infection, in line with the criteria specified by the World Health Organization (WHO). The first group was the mild group who had Covid-19 disease and did not have pneumonia, the second group was the moderate group who had Covid-19 infection and had pneumonia but did not need intensive care, and the third group was the severe group who had Covid-19 infection and needed intensive care. Patients from the first two groups were included in our study. In addition, the cases were divided into 3 groups according to the hearing test results: those with hearing loss, those with no hearing loss, and the normal population. 40 cases from the normal population who had Covid-19 infection and complained of hearing loss and 40 cases from the normal population who did not have Covid-19 infection and did not have hearing loss were included in the study. Images were downloaded via the PACS system at the radiology department workstations and volume calculation was performed with the program called 3D Slicer. It was evaluated whether there was a significant difference in Heschl's gyrus volume and cortex thickness between the groups. Results: In our study where we evaluated the Heschl Gyrus volume and cortex thickness in chronic stage cases with Covid-19 infection, it was found that the left Heschl Gyrus volume was significantly higher (p: 0.043) in chronic stage Covid-19 infection cases compared to the normal population. In addition, when the left Heschl Gyrus volume was compared between the group with mild Covid-19 infection and the normal population, it was found to be statistically significantly higher (p:0.027) in the group with mild Covid-19 infection. In addition, when the left Heschl gyrus volume was compared between the group with Covid-19 infection and no hearing loss detected and the normal population, it was found to be statistically significantly higher (p: 0.034) in the group with Covid-19 infection without detected hearing loss. Conclusion: A statistically significant difference was detected in the volume of the Left Heschl Gyrus between the group with Covid-19 infection and the normal population, between the group with mild Covid-19 infection and the normal population, and between the group with Covid-19 infection and no chronic hearing loss and the normal population. We thought that the significant elevation detected in these regions might be due to the fact that micro-level inflammation still continues and the presence of more ACE-2 receptors at these levels.