Anadolu tarım işletmesi topraklarının önemli fiziksel, kimyasal özellikleri ile arazi değerlendirmesi
The Phischal, chemical properties and frame work of the Anadolu state frame
- Tez No: 87956
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ ANADOLU TARIM İŞLETMESİ TOPRAKLARININ FİZİKSEL, KİMYASAL ANALİZLERİ VE ARAZİ DEĞERLENDİRMESİ DİLEK DEMIRTAŞ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TOPRAK ANABİLİM DALI Danışman: Prof. Dr. Suat ŞENOL Yıl: 1999, Sayfa: 129 Jüri: Prof. Dr. M. Rıfat DERİCİ Jüri: Prof. Dr. M. Faruk ALTUNKASA Bu çalışmada Anadolu Tarım İşletmesi topraklarının oluşu, önemli fiziksel, kimyasal ve morfolojik özellikleri araştırılarak Toprak Taksonomisi ve FAO/ UNESCO sistemlerine göre sınıflandırılmıştır. Ayrıca çalıma alnının arazi değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışma alanında 7 ayrı fizyografik ünite üzerinde 19 seri tanımlanmıştır. Çalışma alanı topraklarında kireç içerikleri volkanik ana materyallerde düşük veya hiç yok, diğer ana materyallerde yüksek veya sekonder birikimler şeklinde bulunmuştur. Çukur topografyaya sahip topraklarda sodiklik sorunu görülmüştür. Sınıflandırma, Toprak Taksonomisi (1998)' e göre Entisol, İnceptisol ve Mollisol ordolanna, FAO/UNESCO (1990)' a göre Fluvisols, Cambisols, Calcisols, Phaeozems ve Chernozems olarak sımflandırılmışlardır.Çahşma alanı topraklan genel olarak tarımsal kullanımlara uygun bulunmuştur. Kullanımları etkileyen sınırlayıcı faktörler, eğimli araziler ve derinliğin az olmasıdır. Anahtar Kelimeler : Anadolu Tarım İşletmesi, Toprak etüd, Toprak sınıflaması, Arazi değerlendirme.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Msc THESIS THE PHISCHAL, CHEMICAL PROPERTIES AND FRAME WORK OF THE ANADOLU STATE FRAME DİLEK DEMIRTAŞ DEPARTMAN OF SOIL SCIENCE INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor: Prof. Dr. Suat ŞENOL Year: 1999, Pages: 129 Jury: Prof. Dr. M. Rıfat DERİCİ Jury: Prof. Dr. M. Faruk ALTUNKASA In this research the formation and the physical, chemical and morphological properties of the soils of the Anadolu State farm were investigated and the soils were classified according to the Soil Taksonomy and FAO/UNESCO. Morever in this researh soil of the area were evaluated for agricultural uses. 19 soil series which formed on the 9 physrographic unit were determined and defined among the research area. The Ca continent of soil is low or any at volcanic bedrock on the othe hand at other bedrocks it is high or as being secondery concentration. The problem of sodic is seen in pit topography of soil. The soil series are clasified as Entisol, Inceptisol and Mollisol orders according to Soil Taxonomy and Fluvisols, Cambisols, Calcisols, Phaeozems and Chernozems according to FAO/UNESCO. Generaly, soil in the area is suitable for usage of agriculture. However the slope of soil and the low deep restric to the usage of its agriculture. Key Words : Anadolu State Farm, Soil survey, Soil classification, Land evaluation. II