Karar verme tarzları üzerinde sosyal cesaretin etkisi: Sanayi işletmeleri araştırması
The effect of social courage on decision-making styles: A research on industrial enterprises
  1. Tez No: 879619
  2. Yazar: AHMET ÖZKAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK KARAYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Yapılan bu çalışmada sanayi işletmelerinde karar verme tarzları üzerinde sosyal cesaretin rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modelinden yararlanılmıştır. Araştırmaya Eskişehir ilinde bulunan 1505 sanayi işletmesindeki yönetici ve işveren pozisyonunda çalışan 52 kadın ve 257 erkek olmak üzere toplam 309 çalışan katılmıştır. Veri toplama aşamasında“Kişisel Bilgi Formu”,“İşyerinde Sosyal Cesaret Davranışı Ölçeği”ve“Karar Alma Tarzları Ölçeği”kullanılmıştır. Veri analizinde SPSS 25.0 programında T test, One Way ANOVA analizi, Pearson Korelasyon analizi ve Basit Doğrusal Regresyon analizinden yararlanılmıştır. Araştırmada katılımcıların sosyal cesaret düzeylerinin orta seviyenin üzerinde olduğu ve en fazla kullanılan karar verme tarzının rasyonel karar verme olduğu bulunmuştur. Katılımcıların sosyal cesaret davranışı sergileme düzeylerinin demografik değişkenlere göre farklılaşmadığı belirlenmiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the role of social courage on decision-making styles in industrial enterprises. The relational scanning model was used in the research. A total of 309 employees, 52 women and 257 men, working as managers and employers in 1505 industrial enterprises in Eskişehir province, participated in the research.“Personal Information Form”,“Workplace Social Courage Behavior Scale”and“Decision Making Styles Scale”were used during the data collection phase. In data analysis, T test, One Way ANOVA analysis, Pearson Correlation analysis and Simple Linear Regression analysis were used in SPSS 25.0 program. In the study, it was found that the social courage levels of the participants were above the medium level and the most used decision-making style was rational decision-making. It was determined that the participants' levels of social courage behavior did not differ according to demographic variables (p>0.05).