Unfolding the oblique architecture's trajectory from 1963 to the present
1963'den günümüze oblik mimarinin yörüngesini ortaya çıkarmak
- Tez No: 879696
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN KÖMEZ DAĞLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu tez, Fransız mimar Claude Parent (1923-2016) ve filozof Paul Virilio (1932-2018) tarafından Architecture Principe Groupe (1963-1968) bünyesinde geliştirilen Oblik İşlev Kuramı'nın 1963 deki ilk tezahüründen günümüzdeki yansımalarına kadar olan ve üzerinde yeterince çalışılmamış yörüngesini gözler önüne sermektedir. Parent ve Virilio, 1966 yılında Architecture Principe manifesto dergisinin dokuz sayısında detaylandırdıkları makalelerinde, Rasyonalizm ve Modernizm'in yatay sanayi öncesi ve dikey sanayi kent formlarını eleştirirken, Le Corbusier'nin çalışmalarında görüldüğü gibi, Modernizm'in sirkülasyona odaklanmasından ilham almışlardır. Geleneksel mimari formların çağdaş kentsel karmaşıklıkları ve hareketlilikleri karşılamakta yetersiz kaldığını ifade etmişlerdir. Bunun yerine, hareketi engelleyen ve yaşam alanından ayıran Öklidyen mekanlardan koparak oblik düzlemler üzerinde üçüncü bir kentsel düzen önermişlerdir. Eğimli varyasyonları, parçalı formları ve akışkan kompozisyonları vurgulayarak yaşanabilir dolaşım gibi kavramları ortaya atmışlardır. Oblik işlev kuramı Dekonstrüktivizm, The Fold ve Peyzaj Şehirciliği'ni etkilemiştir. Ancak, kuramın düzensiz yörüngesi nedeniyle kuram ile bunlar arasındaki bağlantı karanlıkta kalmıştır. Bu araştırma, kuramın iç içe geçmiş ve gizli yörüngesini yeniden inşa ederek çağdaş mimariyi şekillendirmedeki rolünü geri kazanmayı amaçlamaktadır. Arşiv belgelerini ve vaka çalışmalarını kullanarak, oblik işlev kuramının sonraki mimari yaklaşımlar tarafından nasıl miras alındığını ve farklı paradigmalarla nasıl dönüştürüldüğünü aydınlatmayı hedeflemektedir. Ayrıca bu çalışma, modernizm ve dekonstrüktivizm arasındaki boşluğu doldurmaya çalışarak oblikliğin mimari bir unsur olarak gelişimini ortaya koymaktadır. Nihayetinde, oblik anlayışını yeniden yorumlamayı ve oblik mimariye ilişkin gelecekteki araştırmalar için temel bir çalışma olarak hizmet etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis unfolds the understudied trajectory of the Oblique Function Theory developed by French architect Claude Parent (1923-2016) and philosopher Paul Virilio (1932-2018) of the Architecture Principe Groupe (1963-1968) from its initial manifestation in 1963 to its contemporary reflections. Detailed in nine issues of the Architecture Principe manifesto magazine in 1966, Parent and Virilio criticized horizontal pre-industrial and vertical industrial urban forms of Rationalism and Modernism but drew inspiration from the latter's focus on circulation, as seen in Le Corbusier's work. They articulated that conventional architectural forms were inadequate to meet the contemporary urban complexities and mobilities. Instead, they proposed a third urban order on oblique planes, breaking away from Euclidean spaces that inhibit movement and separate it from habitation. They emphasized the inclined variations, fractured forms, and fluid compositions, introducing concepts like habitable circulation. The oblique function theory influenced Deconstructivism, The Fold, and Landscape Urbanism. However, the connection between the theory and these remains obscured due to the theory's sporadic trajectory. This research aims to reclaim the theory's role in shaping contemporary architecture by reconstructing its interwoven and latent trajectory. Utilizing archival documents and case studies, it seeks to elucidate how the oblique function theory has been inherited by subsequent architectural approaches and transformed through different paradigms. Additionally, this study attempts to bridge the gap between modernism and deconstructivism, revealing the oblique's progress as an architectural element. Ultimately, it aspires to renew the understanding of the oblique and serve as a foundational study for future inquiries into oblique architecture.