İlkokul öğrencilerine sosyal becerilerin kazandırılmasında uluslararası ilköğretim müfredatı (IPC-International Primary Curriculum) etkililiğine ilişkin öğretmen görüşleri
Teachers' opinions on the effectiveness of the IPC (International Primary Curriculum) in developing primary school students' social skills
  1. Tez No: 879753
  2. Yazar: REMZİ ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN NAZLI KOÇBEKER EID
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Eğitim toplumdaki tüm bireylerin sahip olmaları gereken temel bilgi, beceri, davranış ve alışkanlıkları kazandırır. Eğitimle öğrencilere kazandırılması gereken temel becerilerden biri de sosyal becerilerdir (Çubukçu ve Gültekin, 2006). Sosyal beceriler bireyin sosyal ilişkilerinde bilgiyi alması, anlamlandırması ve çözümlemesiyle birlikte gerekli tepkileri vermesi ayrıca hedefe yönelik, sosyolojik açıdan devinim içerisinde gözlenen ve gözlenemeyen bilişsel, duyuşsal öğeleri içeren ve öğrenilebilir davranışlar olarak tanımlanmaktadır (Yüksel, 1998). Sosyal becerilerin çocuğu hayata hazırlamada etkili olabilmesi için kazanılan bilgi, beceri ve alışkanlıkların, çocuğun gündelik yaşamda kullanması beklenmektedir. Bundan ötürü okul etkinlikleri ya doğrudan hayattan alınmalı ya da sonuçları hayat ile ilişkilendirilmelidir. Bu araştırmada, Uluslararası İlköğretim Müfredatının (IPC) ilkokul öğrencilerine sosyal becerileri kazandırmada etkililiği öğretmenlerin görüşleri doğrultusunda incelenmiştir. Araştırmada, nitel araştırma türlerinden biri olan durum çalışması kullanılmıştır. Böylece araştırmacının denetimi dışında kalan olgu ve olayların derinlemesine incelenmesini, nasıl ve neden sorularına bağlı kalarak, bunlarla ilgili kararlara dayalı bir süreç yönetilmiştir (Yıldırım ve Şimşek, 2011) Bu bağlamda, Uluslararası İlköğretim Müfredatının (IPC) ilkokul öğrencilerine sosyal becerileri kazandırmada etkililiği öğretmenlerin bakış açılarından yansıtılmaya çalışılarak, bu programın etkililiği üzerine ne düşündükleri, programla ilgili neyi nasıl algıladıkları ve öğretim uygulamalarında bu programın nasıl bir yeri olduğuna ilişkin deneyimleri detaylı olarak incelenmiştir. Araştırmaya özel bir ilkokulda görev yapan 3 sınıf öğretmeni ve 3 İngilizce öğretmeni katılmıştır. Araştırma verileri yarı yapılandırılmış görüşme tekniği yoluyla toplanmış, betimsel analiz ve içerik analizleri birlikte kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda; Uluslararası İlköğretim Müfredatının (IPC) ilkokul öğrencilerine sosyal becerilerin kazandırılmasında etkili olduğu düşünülmektedir. Uluslararası İlköğretim Müfredatının (IPC); değerler eğitimine önem veren, çağdaş insan profiline ulaşma noktasında uluslararası bakış açısına sahip olan, öğrencilerin sosyal çevrelerinde pozitif bir iklim yaratmalarına ve akranlarıyla uyum içinde çalışmalarına olanak tanıyan bir program olduğu görülmektedir. Bununla birlikte öğretmenlerin Uluslararası İlköğretim Müfredatının (IPC) içerisinde daha etkili oldukları, öğrencilerin kişilik gelişimi ve sosyal becerileri açısından daha yönlendirici olabildikleri kanısına varılabilir. Bu sonuç, alan yazın incelemesindeki bilgilerce de desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Education have all people gain basic knowledge, skills, behaviors and habits. One of the basic skills that education should provide to students is social skills (Çubukçu and Gültekin, 2006). Social skills are defined as learnable behaviors that include the individual's receiving, interpreting and analyzing information in social relationships and giving the necessary reactions, as well as goal-oriented, sociologically observed and unobservable cognitive and affective elements (Yüksel, 1998). In order for social skills to be effective in preparing the child for life, the acquired knowledge, skills and habits are expected to be used by the child in daily life. Because of this, school activities should either be taken directly from a daily life. In this study, the effectiveness of the International Primary Curriculum (IPC) in teaching social skills to primary school students was explored based on the opinions of teachers. A case study that is one of the qualitative research types was used for this research. In this context, the effectiveness of the International Primary Curriculum (IPC) in teaching social skills to primary school students was tried to be reflected from the perspectives of teachers, and what they think about the effectiveness of this program, what they perceive about the program and how they perceive it. Also, teachers shared their experiences about the program and reseracher examined their experiences in detail. 3 homeroom and English language teachers that are working in a private primary school participated. Data were collected through semi-structured interview technique. Then, these were analyzed using descriptive analysis and content analysis methods. Based on the findings of the research, it is seen that the International Primary Education Curriculum (IPC) is effective in providing social skills to primary school students. Additionally, the program gives importance to teach values education, has an international perspective at the point of reaching the contemporary human profile, and allows students to create a positive climate in their social environment and work in harmony with their peers. Teachers are more effective in the International Primary Education Curriculum (IPC) and can be more guiding in terms of students' personality development and social skills. This conclusion is also supported by other reseachers' ideas.