Erken laktasyon dönemindeki yüksek verimli süt sığırlarının beslenmesinde kullanılan toplam yem karışımı'na (TMR) ilave edilen probiyotiklerin enterik metan ve karbondioksit emisyonu ile sindirilebilirlik üzerine etkilerinin in vitro gaz üretim tekniği ile belirlenmesi
Determination of the effects of probiotics added to the total feed mi̇xture (TMR) used in the feeding of high producing dairy cattle in early lactation period on enteric methane and carbon dioxide emission and digestibility by in vitro gas production technique
  1. Tez No: 879754
  2. Yazar: RAMAZAN ATA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAZZEZ CÖMERT ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı, erken laktasyon dönemindeki yüksek verimli ineklerin toplam yem karışımına (TMR Kontrol), ilave edilen bazı probiyotiklerin (Saccharomyces cerevisiae:2x1010 CFU/g, Aspergillus oryzae:1x1010 CFU/g ve Aspergillus niger: 1x1010 CFU/g sırasıyla 1 g/kg TMR KM, 2 g/kg TMR KM ve 2 g/kg TMR KM) in vitro gaz üretim tekniği kullanılarak 3-72 saatlik inkübasyon sonunda toplam gaz üretimi (GÜ), metan (CH4) ve karbondioksit (CO2) miktarı üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Çalışmada, 24 saat içinde oluşan gaz miktarı ve ham besin maddelerinden organik maddenin sindirilme derecesi (OMSD) de hesaplanmıştır. Ayrıca, metan (CH4) ve karbondioksit (CO2) üretiminin toplam gaz üretimine (GÜ) oranı (CH4/GÜ, CO2/GÜ) ile sindirilen organik maddeye göre metan ve karbondioksit üretiminin oranı (CH4/OMSD ve CO2/OMSD) da belirlenmiştir. Yürütülen çalışmada kullanılan Saccharomyces cerevisiae, Aspergillus oryzae ve Aspergillus niger probiyotiklerinin 3 ve 72 saatlik gaz üretim (GÜ) miktarları sırasıyla 17.26 ve 69.39 ml/200mg KM arasında; 18.87 ve 69.524 ml/200mg KM arasında; 19.05 ve 68.12 ml/200mg KM arasında bulunmuştur. CH4 (Metan) üretimleri ise sırasıyla 0.68 ve 2.47 ml/200mg KM arasında; 0.67 ve 2.44 ml/200mg KM arasında; 0.65 ve 2.29 ml/200mg KM arasında bulunmuştur. CO2 (Karbondioksit) üretimleri sırasıyla 0.71 ve 2.89 ml/200mg KM arasında; 0.74 ve 2.94 ml/200mg KM arasında; 0.72 ve 2.76 ml/200mg KM arasında bulunmuştur. Kontrol grubunda ise GÜ, CH4 ve CO2 üretim miktarları sırası ile 16.29 ve 65.57 ml/200mg KM arasında; 0.67 ve 2.38 ml/200mg KM arasında; 0.79 ve 2.85 ml/200mg KM arasında bulunmuştur. Üç probiyotiğin ilavesinde de toplam gaz üretiminin kontrol grubuna göre 3. Saat sonunda anlamlı düzeyde arttığı görülürken diğer inkübasyon saaatlerinde anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Tüm inkübasyon periyotlarında Saccharomyces cerevisiae ve Aspergillus oryzae ilavesi metan gazı üretimini kontrol grubuna göre artırırken, Aspergillus niger ilavesinin metan gazı üretimini kontrol grubuna göre önemli derecede azalttığı görülmüştür. Karbondioksit üretiminde ise 3-12 ve 24 saat inkübasyon periyotlarında kontrol grubuna göre önemli farklar bulunmuştur. 24 saatlik inkübasyon periyoduna bakıldığında karbondioksit üretiminde de metan gazı üretimine benzer şekilde Saccharomyces cerevisiae ve Aspergillus oryzae ilavesinin karbondioksit üretimini kontrol grubuna göre artırırken, Aspergillus niger ilavesi önemli derecede azaltmıştır. 24 saat inkübasyon sonunda hesaplanan OMSD, CH4/GÜ, CO2/GÜ, CH4/OMSD ve CO2/OMSD değerleri Saccharomyces cerevisiae için sırasıyla %80.80, %3.61, %4.17, %2.62, %3.02; Aspergillus oryzae için sırasıyla %81.73, %3.42, %4.13, %2.49, %3.01; Aspergillus niger için ise sırasıyla %80.66, %3.27, %3.95, %2.37, %2.86 dir. Çalışmamızın sonuçlarına göre, deneme gruplarının in vitro 24 saatlik gaz oluşumları, potansiyel parçalanabilirlik (A+B) parametresi ve organik maddelerin sindirim derecesi açısından TMR+Aspergillus oryzae, TMR+Saccharomyces cerevisiae, TMR+Aspergillus niger ve TMR (kontrol) arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0.05). Ancak, deneme grupları arasındaki 24 saatlik in vitro metan gazı miktarları açısından önemli farklar gözlemlenmiş ve büyükten küçüğe doğru sıralandığında TMR+Saccharomyces cerevisiae, TMR+Aspergillus oryzae, TMR (kontrol) ve TMR+Aspergillus niger şeklinde sıralanmıştır. Ayrıca, TMR ile beslenen süt sığırlarında 3 farklı probiyotiğin in vitro ortamda oluşturduğu 24 saatlik metan ve in vitro gaz miktarları birbiri ile oranlandığında, gruplar arasında anlamlı farklar bulunmuş ve büyükten küçüğe TMR (kontrol), TMR+Saccharomyces cerevisiae, TMR+Aspergillus oryzae, TMR+Aspergillus niger şeklinde sıralanmıştır. Sonuç olarak, deneme grupları arasında en düşük metan oluşumu 24 saatlik inkübasyon sonunda TMR+Aspergillus niger grubunda gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study showed that some probiotics (Saccharomyces cerevisiae: 2x1010 CFU/g, Aspergillus oryzae: 1x1010 CFU/g and Aspergillus niger: 1x1010 CFU/g) were added to the total feed mixture (TMR Control) of high-yielding cows in the early lactation period at the rate of 1 g/kg, respectively. It aims to evaluate the effects of TMR DM, 2 g/kg TMR DM and 2 g/kg TMR DM) on the amount of total gas production (GP), methane (CH4) and carbon dioxide (CO2) at the end of 3-72 hours of incubation using in vitro gas production technique. . In the study, the amount of gas formed in 24 hours and the degree of digestion of organic matter from raw nutrients (OMD) were calculated. In addition, the ratio of methane (CH4) and carbon dioxide (CO2) production to total gas production (GP) (CH4/GP, CO2/GP) and the ratio of methane and carbon dioxide production according to the digested organic matter (CH4/OMD and CO2/OMD) were also determined. The 3 and 72 hour gas production (GP) amounts of Saccharomyces cerevisiae, Aspergillus oryzae and Aspergillus niger probiotics used in the study were between 17.26 and 69.39 ml/200mg DM, respectively; Between 18.87 and 69.524 ml/200mg DM; It was found between 19.05 and 68.12 ml/200mg DM. CH4 (Methane) production is between 0.68 and 2.47 ml/200mg DM, respectively; Between 0.67 and 2.44 ml/200mg DM; It was found between 0.65 and 2.29 ml/200mg DM. CO2 (Carbon Dioxide) production is between 0.71 and 2.89 ml/200mg DM, respectively; Between 0.74 and 2.94 ml/200mg DM; It was found between 0.72 and 2.76 ml/200mg DM. In the control group, GP, CH4 and CO2 production amounts were between 16.29 and 65.57 ml/200mg DM, respectively; Between 0.67 and 2.38 ml/200mg DM; It was found between 0.79 and 2.85 ml/200mg DM. With the addition of three probiotics, total gas production was observed to increase significantly at the end of the 3rd hour compared to the control group, while no significant difference was observed in the other incubation hours. While the addition of Saccharomyces cerevisiae and Aspergillus oryzae increased the methane gas production compared to the control group in all incubation periods, it was observed that the addition of Aspergillus niger significantly reduced the methane gas production compared to the control group. Significant differences were found in carbon dioxide production compared to the control group in the 3-12 and 24 hour incubation periods. Considering the 24-hour incubation period, similar to methane gas production, the addition of Saccharomyces cerevisiae and Aspergillus oryzae increased carbon dioxide production compared to the control group, while the addition of Aspergillus niger significantly reduced it. OMD, CH4/GP, CO2/GP, CH4/OMD and CO2/OMD values calculated after 24 hours of incubation were 80.80%, 3.61%, 4.17%, 2.62%, 3.02%, respectively, for Saccharomyces cerevisiae; For Aspergillus oryzae, 81.73%, 3.42%, 4.13%, 2.49%, 3.01%, respectively; For Aspergillus niger, it is 80.66%, 3.27%, 3.95%, 2.37%, 2.86%, respectively. According to the results of our study, there was a significant difference between TMR + Aspergillus oryzae, TMR + Saccharomyces cerevisiae, TMR + Aspergillus niger and TMR (control) in terms of in vitro 24-hour gas formation, potential degradability (A + B) parameter and degree of digestion of organic substances of the experimental groups. was not found (p>0.05). However, significant differences were observed in terms of 24-hour in vitro methane gas amounts between the experimental groups, and when listed from largest to smallest, they were listed as TMR + Saccharomyces cerevisiae, TMR + Aspergillus oryzae, TMR (control) and TMR + Aspergillus niger. In addition, when the 24-hour methane and in vitro gas amounts created by 3 different probiotics in the in vitro environment in dairy cattle fed with TMR were compared with each other, significant differences were found between the groups and from the largest to the smallest, TMR (control), TMR + Saccharomyces cerevisiae, TMR + Aspergillus oryzae, TMR. Listed as +Aspergillus niger. As a result, the lowest methane formation among the experimental groups was observed in the TMR + Aspergillus niger group after 24 hours of incubation.