Kanser nedeniyle kolorektal cerrahi girişim geçirmiş hastalarda ameliyat sonrası iyileşme ile hastaların iyilik hali arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the Relationship Between Postoperative Recovery and Well-Being in Patients Who Had Colorectal Surgery Due to Cancer
- Tez No: 879763
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SACİDE YILDIZELİ TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş ve Amaç: Bu araştırma kanser nedeniyle kolorektal cerrahi girişim geçirmiş hastalarda ameliyat sonrası iyileşme ile hastaların iyilik hali arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntemler: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikteki bu çalışma kanser nedeniyle kolorektal cerrahi girişim geçirmiş 110 hasta ile yürütüldü. Çalışmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Ameliyat Sonrası İyileşme İndeksi ve Bütüncül İyilik Hali Ölçeği ile toplandı. Veriler SPSS 22.0 programında, tanımlayıcı istatistikler, Bağımsız örneklem t-testi, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis ve Spearman Korelasyon analizi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: This study was conducted to examine the relationship between postoperative recovery and well-being in patients who underwent colorectal surgery due to cancer. Material and Methods: His descriptive and correlation-seeking study was conducted with 110 patients who underwent colorectal surgery due to cancer. The data of the study were collected with the Personal Information Form, Postoperative Recovery Index and Integrative Well-Being Scale. The data were evaluated using descriptive statistics, independent sample t-test, Mann Whitney U and Kruskal Wallis and Spearman Correlation analysis in SPSS 22.0 program.