HPV pozitif tanısı konan hastaların Human Papilloma Virüs (HPV) hakkındaki bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge level of patients diagnosed with hpv positive about Human Papilloma Virus (HPV)
- Tez No: 879809
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGENUR HACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Son yıllarda Dünya çapında kadınlar arasında rahim ağzı kanseri görülme sıklığının arttığı, kırk yaş altı kadınlarda görülme sıklığının da buna paralel bir artış gösterdiği bildirilmektedir. Bireylerin Human Papillomavirus (HPV) ile ilgili bilgi, tutum ve davranışlarının belirlenmesi rahim ağzı kanserinden birincil korunma açısından büyük önem taşımaktadır.Çeşitli çalışmalarda HPV bulaşma oranının yüksek olduğu ve HPV pozitif olan hastaların korunma ve bulaşma açısından hastalık hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığı değerlendirilmiştir.Bu amaca paralel olarak, yapılan bu araştırmada HPV pozitif tanısı konmuş olan 18 yaş ve üzeri kadınların HPV hakkındaki bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi gerçekleştirildi. Araştırma tanımlayıcı kesitsel tasarımda 65 kadın katılımcıyla yürütüldü. Katılımcıların HPV hakkındaki bilgilerini ölçmek için Human Papilloma Virüsü Bilgi Ölçeği kullanıldı. Verilerin analizinde SPSS 25.0 kullanıldı. Hastaların yaş ortalamasının 44,2 olduğu, %58,5'inin HPV'nin neden olduğu hastalıkları bildiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
In recent years, it has been reported that the prevalence of cervical cancer among women worldwide has increased, and the incidence in women under the age of forty has shown a parallel increase. It is crucial to determine individuals' knowledge, attitudes, and behaviors regarding the Human Papillomavirus (HPV) for the primary prevention of cervical cancer. Various studies have evaluated that the rate of HPV transmission is high and that patients who are HPV positive lack adequate information about the disease in terms of protection and transmission. In line with this objective, this research aimed to evaluate the level of knowledge about HPV among women aged 18 and over who have been diagnosed with HPV. The study was conducted with 65 female participants in a descriptive cross-sectional design. The Human Papillomavirus Knowledge Scale was used to measure participants' knowledge about HPV. SPSS 25.0 was used for data analysis. It was found that the mean age of the patients was 44.2 years old, and 58.5% were aware of diseases caused by HPV.