Hemşirelerin emekliliğe ilişkin görüşlerinin belirlenmesi
Determining the views of nurses regarding retirement
- Tez No: 879817
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÖZEN BEKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, hemşirelerin emeklilikle ilgili görüşlerinin belirlemesi amacıyla nitel tasarımda derinlemesine görüşmeler yapılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma COREQ (Consolidated criteria for reporting qualitative research) kontrol listesine göre yapılandırılmıştır. Araştırmanın evreni dört kamu hastanesinde 25 yılını tamamlamış, emekli olma hakkına yasal olarak sahip, henüz emekli olmamış hemşirelerden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklem seçiminde kartopu yöntemi kullanılmıştır. Katılımcı sayısı nitel araştırmalarda geçerli olan“veriye doyma”ilkesine göre belirlenmiştir. Bu doğrultuda 27 hemşire araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Veriler yarı yapılandırılmış bir form aracılığı ile yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Taslak soru formu, literatür incelemesi yapılarak hazırlanmış ve nitel veri toplama yöntemlerinde deneyimi olan iki uzman akademisyenin görüşleri ve önerileriyle düzenlenmiştir. Veriler 01/03/2023 – 01/09/2023 tarihleri arasında, araştırmacı tarafından katılımcılarla yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Katılımcılardan çalışmaya dahil olmaları ve ses kayıtlarını alabilmek için yazılı ve sözlü onamları alınmıştır. Ayrıca Düzce Üniversitesi Bilimsel Araştırma ve Yayın Etik Kurulu'ndan 2022/420 sayılı 20.10.2022 tarihli etik kurul onayı alınmıştır. Bilgisayar destekli nitel veri analiz programı MAXQDA 20 ile veriler analiz edilmiştir. Tematik analizler incelenerek dört tema oluşturulmuştur. Bu temalar; hemşirelerin emeklilik kavramına yükledikleri anlamlar, hemşirelerin emeklilikle ilişkili kaygıları, hemşirelerin emeklilik kararında etkili olan faktörler, hemşirelerin emeklilik sürecine ilişkin plan ve beklentileridir. Sonuç olarak, hemşirelerin ülkemizde diğer ülkelerin aksine 40 yaş gibi erken bir yaşta bile yorgunluk, çalışma koşulları gibi nedenlerden emekli olmayı istedikleri ancak maddi kaynaklar nedeniyle emekli olmayı geciktirdikleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim of determining the views of nurses on retirement using a qualitative design and by conducting in-depth interviews with participants. The research was structured according to the COREQ (consolidated criteria for reporting qualitative research) checklist. The population of the research consists of nurses who have completed 25 years in four public hospitals, have the legal right to retire but have not yet done so. The snowball method was used in sample selection for the research. The number of participants was determined according to the 'data saturation' principle, which is valid in qualitative research. In this regard,27 nurses constituted the sample of the research. Data was collected through a semi-structured form and in face-to-face interviews. The draft questionnaire was prepared by reviewing the literature and edited with the opinions and suggestions of two expert academicians who have experience in qualitative data collection methods. The data was collected by the researcher by meeting the participants face-to-face between 01/03/2023 and 01/09/2023.Written and verbal consent was obtained from the participants to participate in the study and to record their voices. Furthermore, ethics committee approval numbered 2022/420 dated 20/10/2022 was obtained from Duzce University Scientific Research and Publication Ethics Committee Data was analysed using the computer-aided qualitative data analysis program MAXQDA 20.Four themes were created by examining thematic analysis. The four themes are; the meanings that nurses attribute to the concept of retirement, nurses' concerns about retirement, factors affecting nurses' retirement decisions and, expectations regarding the retirement process. The result is that, unlike other countries, nurses in our country want to retire at an early age of 40 due to reasons such as fatigue and working conditions, but they delay retirement due to financial resources.