Bir devlet hastanesinde görev yapan hastane çalışanlarında iklim değişikliği farkındalığı
The climate change awareness among hospital employees working at a state hospital
  1. Tez No: 953555
  2. Yazar: VEYSEL ABALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GİZEM DENİZ BÜYÜKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZİ BİR DEVLET HASTANESİNDE GÖREV YAPAN HASTANE ÇALIŞANLARINDA İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ FARKINDALIĞI Veysel ABALI Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Sağlık Bilimler Enstitüsü Hemşirelik Ana Bilim Dalı Halk Sağlığı Hemşireliği Tezli Yüksek Lisans Programı Danışman: Doç. Dr. Gizem Deniz BÜYÜKSOY Bu araştırmanın amacı, bir devlet hastanesinde görev yapan hastane çalışanlarında iklim değişikliği farkındalığının belirlenmesidir. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipteki araştırmanın evrenini Nevşehir Devlet Hastanesinde görev yapan 1649 hastane çalışanı oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi, evreni bilinen örneklem formülü ile 333 olarak hesaplanmıştır. Araştırma örneklemi, mesleklere göre oluşturulan tabakalı örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Veriler, Şubat-Temmuz 2024 tarihleri arasında yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Veriler, sosyodemografik özelliklerinin sorgulandığı tanıtıcı özellikler formu ve İklim Değişikliği Farkındalık Ölçeği (İDFÖ) kullanılarak toplanmıştır. Veriler; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Mann-Whitney U, Kruskal Wallis testi ile gruplar arası karşılaştırmalar için düzeltilmiş Bonferroni testi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada etik kurul izni, kurum izni ve katılımcılardan yazılı ve sözlü onam alınmıştır. Araştırmaya katılan katılımcıların %42,7'si 30-39 yaş arasında, %56,8'i kadın, %28.8'i hemşire, %59,2'si lisans mezunu, %60,4'ü evlidir. Katılımcıların %39.3'ü 1-5 yıldır çalışmakta olup %30,9'u acil serviste, %67.3'ü nöbet usulü çalışmaktadır. Araştırmada katılımcıların İDFÖ toplam puan ortalaması 228,11±19,32, İklim Değişikliği Farkındalığı Alt Boyutu puanı 37,88±4,96, Sorunu Algılayış Şekli Alt Boyutu puanı 21,74±2,78, İklim Değişikliği Nedenlerine İlişkin Bilgi Alt Boyutu puanı 40.01±4.26, İklim Değişikliği Endişesi Alt Boyutu puanı 48,97±4,70, Davranışlar ve Politikalardan Beklentiler Alt Boyutu puanı 79,51±7,09 olup katılımcıların iklim değişikliği farkındalığının yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
M.Sc. THESIS THE CLIMATE CHANGE AWARENESS AMONG HOSPITAL EMPLOYEES WORKING AT A STATE HOSPITAL Veysel ABALI Kırsehir Ahi Evran University Institute of Health Sciences Department of Nursing Master Programme of Public Health Nursing Supervisor: Assoc. Prof. Gizem Deniz BUYUKSOY The aim of this study is to determine climate change awareness among hospital employees working in a state hospital. The targeted population of this descriptive and exploratory study is 1649 employees working at Nevşehir State Hospital. The sample of the study was calculated as 333 using the known universe sample formula. The sample was determined by the stratified sampling method based on professions. The data were collected between February and July 2024 through face-to-face interviews. The data collection tools included an introductory characteristics form, which queries sociodemographic attributes, and the Climate Change Awareness Scale (CCAS). Data analysis involved descriptive statistics such as frequencies, percentages, means, and standard deviations, as well as inferential statistical methods including the Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test, and Bonferroni-adjusted post-hoc comparisons. Ethics committee approval, institutional permission, and written and verbal consent from the participants were obtained for the study. 42.7% of the participants were aged between 30 and 39, 56.8% of them were female, 28.8% of them were nurses, 59.2% of them were bachelor's degree graduates, and 60.4% of them were married. Additionally, 39.3% had been working for 1–5 years, 30.9% were employed in the emergency department, and 67.3% worked in a shift-based system. The participants' total CCAS score average in the study was 228.11±19.32, Climate Change Awareness Sub-Dimension score was 37.88±4.96, Problem Perception Sub-Dimension score was 21.74±2.78, Knowledge on Causes of Climate Change Sub-Dimension score was 40.01±4.26, Climate Change Concern Sub-Dimension score was 48.97±4.70, and Expectations from Behaviors and Policies Sub-Dimension score was 79.51±7.09.