Kadınlara yönelik bir mikrobiyota eğitim programının geliştirilmesi ve değerlendirilmesi
The development and evaluati̇on of a microbiota education programme intended for women
  1. Tez No: 879825
  2. Yazar: HAVVA REYHAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGENUR HACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Mikrobiyoloji, Sağlık Eğitimi, Midwifery, Microbiology, Health Education
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Son yıllarda yapılan çalışmalarla mikrobiyotanın hastalıklarla olan bağlantısı ve sağlığın korunmasındaki önemli rolü aydınlatılmaya başlanmıştır. Literatürdeki bulgular, kadınların mikrobiyota, mikrobiyom, probiyotik, prebiyotik kavramları ve bunların kadın sağlığı, gebelik, doğum yöntemleri ve anne sütü ile ilişkileri konusunda sıklıkla yanlış veya eksik bilgiye sahip olduklarını göstermektedir. Bu bağlamda üreme sistemi enfeksiyonlarının önlenmesine, olumlu doğurganlık sonuçlarının elde edilmesine katkı sağlayacak eğitim programlarının tasarlanması, kadın ve yenidoğanın sağlık süreçlerinin kadın vücudundaki mikrobiyota üzerinden desteklenmesi mevcut duruma katkı sağlayabilir. Bu amaca paralel olarak yapılan bu araştırmada, kadınlara yönelik bir mikrobiyota eğitim programının geliştirilmesi ve değerlendirilmesi gerçekleştirildi. Araştırma, ön test ve son test, tek gruplu yarı deneysel olarak 151 kadın katılımcı ile yürütüldü. Eğitimler 2 gün ve her bir günde 2 saat olmak üzere toplamda her gruba 4 saat olacak şekilde yapıldı. Eğitim öncesi uygulanan mikrobiyota bilgi testi, 4 hafta sonunda tekrarlanarak son test olarak uygulandı. Verilerin analizinde SPSS 25.0 kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In recent years, with the studies conducted, the connection between microbiota and diseases, and its significant role in maintaining health, has begun to be elucidated. Findings in the literature indicate that women often have incorrect or incomplete knowledge about the concepts of microbiota, microbiome, probiotics, prebiotics, and their relationship with women's health, pregnancy, childbirth methods, and breast milk. In this regard, designing educational programs that contribute to preventing reproductive system infections, achieving positive fertility outcomes, and supporting the health processes of women and newborns through the microbiota of the female body can contribute to the current situation. In line with this aim, in this study, the development and evaluation of a microbiota education program for women were conducted. The research was conducted with 151 female participants in a pre-test and post-test, single-group, quasi-experimental design. The trainings were conducted for 2 days, with a total of 4 hours for each group, 2 hours each day. The microbiota knowledge test applied before the training was repeated as a post-test after 4 weeks. SPSS 25.0 was used for data analysis.