Sezaryende yapılan spinal anestezide sırt uzunluğu ile sagittal abdominal çapın sensorial blok seviyesi ile ilişkisi: Prospektif gözlemsel çalışma
The relationship of back length and sagittal abdominal diameter with the level of sensorial block during spinal anesthesia for cesarean section: A prospective observational study
  1. Tez No: 879832
  2. Yazar: EDA ALTUNBAĞ YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSAGUN TUĞCUGİL, DOÇ. DR. AHMET BEŞİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışmada sezaryende uygulanan spinal anestezide sensorial blok seviyesinin sırt uzunluğu ve sagittal abdominal çap ile ilişkisini antropometrik ölçümler ile araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma ASA II sınıflamasına dahil olan 18-40 yaş aralığında toplam 45 hastada yapıldı. Hastalar operasyon odasına alındıktan sonra standart monitörizasyon (kalp hızı, noninvaziv kan basıncı, periferik oksijen satürasyonu ölçümü) yapıldıktan sonra önce supin pozisyonda abdominal çevre (AC) ve sagittal abdominal çap (SAD) ölçümü yapıldı. Tüm hastaların boy, kilo, beden kitle indeksi (BMI) ve vücut yuvarlaklık indeksi (BRI) kaydedildi. Ardından oturur pozisyonda gövde uzunluğu (TL) ve sırt uzunluğu (BL) kaydedildi. L4-L5 seviyesinden 25 G Quincke iğne ile %0,5 hiperbarik bupivacaine 2 ml intratekal uygulandı. Hastalar supin pozisyona çevrilerek duysal blok seviyesi, motor blok seviyesi, kalp hızları, kan basınçları, operasyon sırasında kullanılan efedrin miktarları, hipotansiyon sıklığı, bulantı, kusma gibi komplikasyonlar kaydedildi. Bulgular: Çalışma 45 hasta ile tamamlandı. Gebelerde ölçülen boy,kilo,BMI,BRI,TL,AC,BL,SAD ile maksimum blok seviyesi ve hipotansiyon arasında korelasyon saptanmadı (p>0,05). BL, SAD ve BL/SAD2 oranı ile maksimum sensorial blok seviyesine ulaşılma zamanı, T4 zamanı ve hipotansiyon arasında ilişki bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, we aimed to investigate the relationship of sensory block level with back length and sagittal abdominal diameter in spinal anesthesia for cesarean section using anthropometric measurements. Materials and Methods: This study was performed in a total of 45 patients between the ages of 18-40 years included in the ASA II classification. After the patients were admitted to the operating room and standard monitoring (heart rate, noninvasive blood pressure, peripheral oxygen saturation) was performed, abdominal circumference (AC) and sagittal abdominal diameter (SAD) were measured in the supine position. Height, weight, body mass index (BMI) and body roundness index (BRI) were recorded in all patients. Trunk length (TL) and back length (BL) were then recorded in the sitting position. 0.5% hyperbaric bupivacaine 2 ml was administered intrathecally with a 25 G Quincke needle at the L4-L5 level. The patients were turned to supine position and the level of sensory block, motor block, heart rate, blood pressure, amount of ephedrine used during the operation, frequency of hypotension, and complications such as nausea and vomiting were recorded. Results: The study was completed with 45 patients. There was no correlation between height, weight, BMI, BRI, TL, AC, BL, SAD values with maximum block level or hypotension (p>0.05). There was no correlation between BL, SAD and BL/SAD2 ratio with time to reach maximum sensory block level, T4 time and hypotension (p>0.05).