Seröz otit tanısıyla cerrahi uygulanan pediatrik hastalarda vestibüler sistemin değerlendirilmesi
Evaluation of the vestibular system in pediatric patients who underwent surgery with the diagnosis of otitis media with effusion
- Tez No: 879846
- Danışmanlar: PROF. DR. ELA CÖMERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yaman SH. Seröz Otit Tanısıyla Cerrahi Uygulanan Pediatrik Hastalarda Vestibüler Sistemin Değerlendirilmesi, Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, Kırıkkale, 2024 Bu çalışmada seröz otitis media (SOM) tanısı alıp cerrahi olarak tedavi edilen çocuk hastalarda vestibüler sistemin değerlendirilerek, SOM' un vestibüler sisteme etkilerinin ve cerrahi tedavinin etkinliğinin ortaya konması amaçlanmıştır. Bu prospektif çalışmaya SOM nedeniyle cerrahi uygulanan 40 çocuk hasta (Grup 1) ve ek hastalığı olmayan 20 sağlıklı çocuk (Grup 2) dahil edilmiştir. Grup 1 hastaları cerrahi öncesi, cerrahi sonrası 2. gün, cerrahi sonrası 1. ve 2. hafta video head impulse test (vHIT) ile değerlendirilmiştir. Grup 2 hastaları ise timpanogram ve vHIT ile değerlendirilmiştir. Preoperatif timpanogram ve vHIT sonuçları kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Veriler karşılaştırıldığında grup 1 hastalarının preoperatif vHIT değerleri ile grup 2 hastalarının vHIT değerleri arasında anlamlı fark bulunamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Yaman SH. Evaluation of the Vestibular System in Pediatric Patients Who Underwent Surgery with the Diagnosis of Otitis Media with Effusion, Kırıkkale University Faculty of Medicine, Department of Otorhinolaryngology, Specialization Thesis, Kırıkkale, 2024 In this study, it's aimed to reveal the effects of otitis media with effusion (OEM) on the vestibular system and the effectiveness of surgical treatment in pediatric patients diagnosed with OEM by evaluating the vestibular system. This prospective study included 40 pediatric patients who underwent surgery due to OEM (Group 1) and 20 healthy children without comorbidities (Group 2). Group 1 patients were evaluated with video head impulse test (vHIT) before surgery, on the 2nd day after surgery, and at the 1st and 2nd weeks after surgery. Group 2 patients were evaluated with tympanogram and vHIT. Preoperative tympanogram and vHIT results were compared with the control group. When the data were compared, no significant difference was found between the preoperative vHIT values of group 1 patients and the vHIT values of group 2 patients (p>0,05).