Kronik seröz otitis media'lı hastalarda üriner lökotrien E4 değerlerinin araştırılması
Investigation of urinary leukotriene E4 values in patients with chronic serous otitis media
  1. Tez No: 842813
  2. Yazar: KÖKSAL DELİBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: KSOM (Kronik seröz otitis media) herhangi bir akut enfeksiyon bulgusuna rastlanmadan, sağlam kulak zarının arka kısmında sıvı birikimi ile ilerleyen inflamatuar duruma verilen isimdir. KSOM mortalitesi ve morbiditesi diğer OM (Otitis media) çeşitlerine göre daha yüksektir. Üriner LTE-4 ise unstabil anjina, akut miyokard infarktüsü epizodlarından sonra, koroner arter hastalığında, koroner arter by-pass ameliyatından sonra, atopik dermatit, romatoid artrit gibi hastalıklarda serum düzeyi yüksek saptanan bir inflamatuar mediatördür. Bu çalışmada artmış enflamasyon sonucu oluştuğu düşünülen KSOM'un tanısında üriner LTE4 değerlerinin tanısal değerini ve bir biyomarker olarak kullanılıp kullanılamayacağını araştırmak amaçlanmıştır. YÖNTEM: Polikliniğimize başvuran ve medikal tedaviye yanıtsız 34 kronik seröz otitis media tanısı konarak ventilasyon tüp tatbiki planlanan çocuk hastalardan ve kliniğimizde bir başka nedenle operasyon planlanan ve kronik SOM'u olmayan hastalardan kontrol grubu olarak idrar örnekleri ependorf tüplerinde -4 °C'de buzdolabında saklanarak ve hastanemiz biyokimya laboratuvarında üriner LTE4 kiti (BT-LAB Human Lökotrien E4 Elisa kit Ct.no: E1551Hu) kullanılarak eliza yöntemiyle çalışılmıştır. Hastaların verileri SPSS 22.0 programına kaydedilerek istatistiksel analiz yapılmıştır. BULGULAR: Çalışmamızda toplam 68 hastanın sonuçları aanaliz edilmiştir. 34 hasta çalışma grubu 34 hasta kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Her iki grup kıyaslandığında annede ve/veya babada sigara içme durumu, kardeş sayısı, kreşe gitme gibi durumlarda her iki grup arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Ancak anne ya da babadda otit öyküsü istatistiksel olarak anlamlı şekilde çalışma grubunda daha yüksek saptanmıştır. Üriner LTE-4 düzeylerine bakıldığında çalışma grubunda ortalama LTE-4 düzeyi 114,74±56,94 pg/mg iken kontrol grubunda 86,17±44,23 pg/mg olarak saptanmıştır (p:0.024). Yapılan ROC analizinde ise eşik değer 105,65 pg/mg olarak bulunmuş ve sensivite 61,8 iken spesifite ise yine 61,8 olarak saptanmıştır. (p:0,031). SONUÇ: Çalışmamızda KSOM lu hastalarda LTE-4 ün tanısal amaçlı kullanabileceğini düşündürmekle beraber hasta sayısının az olması, LTE-4 ün yaş, genetik varyansdan etkilenmesi, ölçümünün zor ve pahalı olması gibi zorluklar hala önemli problemler olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Investigation of Urinary Leukotriene E4 Values in Patients with Chronic Serous Otitis Media Introduction and aim: CSOM (Chronic serous otitis media) is characterized by continuous discharge from the middle ear and perforation of the eardrum. CSOM has higher mortality and morbidity compared to other types of OM. Urinary LTE-4 is an inflammatory mediator that is found to be elevated in conditions such as unstable angina, acute myocardial infarction, coronary artery disease, post-coronary artery bypass surgery, atopic dermatitis, rheumatoid arthritis. In this study, the aim was to investigate the diagnostic value of urinary LTE-4 levels in the diagnosis of KSOM, which is believed to occur as a result of increased inflammation, and whether it can be used as a biomarker. Methods: The urine samples of children diagnosed with chronic serous otitis media who were unresponsive to medical treatment and planned for ventilation tube insertion and control group patients without chronic otitis media who were planned for surgery for another reason were collected in Eppendorf tubes and stored at -4 °C. Urinary LTE-4 levels were analyzed using the BT-LAB Human Leukotriene E4 Elisa kit (Cat. No: E1551Hu) in our hospital's biochemistry laboratory. Data of the patients were recorded in SPSS 22.0 software and subjected to statistical analysis. Results: In our study, the results of a total of 68 patients were analyzed. 34 patients were assigned to the study group, and 34 patients were assigned to the control group. When comparing the two groups, no significant differences were found in terms of factors such as parental smoking status, number of siblings, and attending daycare. However, a statistically significant higher incidence of otitis history in either the mother or father was found in the study group. In terms of urinary LTE-4 levels, the mean LTE-4 level in the study group was found to be 114.74±56.94 pg/mg, while in the control group it was 86.17±44.23 pg/mg (p: 0.024). In the ROC analysis, the threshold value was found to be 105.65 pg/mg, with a sensitivity of 61.8% and specificity of 61.8% (p: 0.031). Conclusions: In our study, while suggesting the potential diagnostic utility of LTE-4 in patients with KSOM, there are still significant challenges such as the limited number of patients, the influence of age and genetic variations on LTE-4 levels, and the difficulty and cost of measurement, which remain important problems to consider.